Rozpoczęliśmy próby do kolejnej prapremiery polskiej „Nema” w reżyserii (znanej m.in. z realizacji zabrzańskich „Matek”) Katarzyny Deszcz. Jest to pierwsza sztuka autorstwa Koffi Kwahulé wydana w języku polskim.

 

Koffi Kwahulé

Przekład: Jan Nowak
Reżyseria: Katarzyna Deszcz
Scenografia: Andrzej Sadowski
Inspicjent/sufler: Grażyna Nowosielska

Dramat
 1 godz. 40 min.
 
 
Obsada:
ANNA KONIECZNA
DANUTA LEWANDOWSKA
JOANNA ROMANIAK
DAGAMARA NOSZCZYK
ROBERT LUBAWY
ANDRZEJ KROCZYŃSKI
 
  • kwahule_koffikwahule_koffi
  • nema_01nema_01
  • nema_04nema_04
  • nema_03nema_03
  • nema_05nema_05
  • nema_02nema_02
  • nema_06nema_06
  • nemanema

 

Opowiada historię Nemy i Idalii, Nicolasa i Beniamina. Dwie kobiety, dwóch mężczyzn, dwa małżeństwa. Dwa światy, które istnieją obok siebie. Niezależnie od statusu społecznego, bohaterowie mierzą się z podobnymi problemami: przemocą, zastraszeniem, łamaniem stereotypów. Idalia, kobieta sukcesu, dowiaduje się o problemach małżeńskich Nemy, swojej gosposi. Matka Beniamina niechętnym okiem patrzy na Idalię. Wolałaby, żeby synowa zajęła się domem i mężem, a nie karierą. Nicolas, mąż Nemy, udziela porad małżeńskich Beniaminowi. A Nema? Myślami jest gdzieś obok, schowana za murem milczenia.

Sztuka operuje mocnym, rytmicznym, pełenym ekspresji językiem. Słowa rzucane są na papier w połamanych i pełnych pasji rytmach jazzu. Sam autor przyznaje, że konstrukcja jego dramatów podobna jest do jazzowej improwizacji, w której wszystko ma jednak swoje miejsce. W rolach głównych zobaczymy: Annę Konieczną, Danutę Lewandowską, Dagmarę Noszczyk, Joannę Romaniak, Andrzeja Kroczyńskiego i Roberta Lubawego.

Prapremierę polską zaplanowaliśmy 28 kwietnia 2018r.

 

Koffi Kwahulé, aktor, reżyser, dramatopisarz. Urodził się w 1956 roku w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Na początku kształci się w Narodowym Instytucie Sztuki w Abidjan. W 1979 roku wyjeżdża do Francji i zapisuje się do Wyższej Szkoły Technik Teatralnych w Paryżu. Następnie kończy Paryską Sorbonę z tytułem Doktora wiedzy o teatrze. Od 1977 roku poświęca się dramatopisarstwu. Napisał ponad dwadzieścia sztuk teatralnych. Pisze również powieści. Laureat wielu nagród literackich.

 

Premiera: 28 kwietnia 2018 r.

Fotografie: Paweł JaNic Janicki