„O co biega?” w reżyserii Marcina Sławińskiego to klasyczna brytyjska farsa, która od 1945 roku bawi widzów na całym świecie. Akcja spektaklu dzieje się w czasie II wojny światowej w małym miasteczku położonym gdzieś na angielskiej prowincji.

 

Philip King

Przekład: BOŻENA SŁAWIŃSKA
Reżyseria: MARCIN SŁAWIŃSKI
Scenografia: ANNA SEKUŁA
Inspicjent/sufler: Edyta Bicz
  
Farsa
2 godziny 
z przerwą
 
 
Obsada:
ANNA KONIECZNA
KASIA ŁACISZ-KUBACKA
JOANNA ROMANIAK
MATEUSZ LISIECKI
DARIUSZ CZAJKOWSKI
MARIAN KIERYCZ
DARIUSZ NIEBUDEK (GOŚCINNIE)
GRZEGORZ CINKOWSKI
KRZYSZTOF URBANOWICZ
  • oCoBiega6oCoBiega6
  • oCoBiega5oCoBiega5
  • oCoBiega3oCoBiega3
  • oCoBiega9oCoBiega9
  • oCoBiega1oCoBiega1
  • oCoBiega8oCoBiega8
  • oCoBiega10oCoBiega10
  • oCoBiega7oCoBiega7
  • oCoBiega2oCoBiega2
  • oCoBiega4oCoBiega4

„O co biega?” w reżyserii Marcina Sławińskiego to klasyczna brytyjska farsa, która od 1945 roku bawi widzów na całym świecie. Akcja spektaklu dzieje się w czasie II wojny światowej w małym miasteczku położonym gdzieś na angielskiej prowincji. W domu zamieszkałym przez pastora Toopa, jego żonę Penelopę oraz służącą Idę częstym gościem jest miejscowa dewotka, panna Skillon. Bardzo przeszkadzają jej maniery i prowadzenie się żony pastora – byłej aktorki, a obecnie nowoczesnej kobiety. Źródłem tego oburzenia jest także skrywane uczucie kobiety do duchownego. Akcja nabiera tempa, gdy dochodzi do spotkania Penelopy z Clivem, jej dawnym kolegą z teatru, a obecnie żołnierzem stacjonującym w okolicy. Ich niewinne spotkanie, upojenie alkoholowe panny Skillon, a także nieoczekiwany przyjazd na plebanię wuja Penelopy, biskupa, to jedne z najważniejszych scen spektaklu. Pojawia się także niemiecki uciekinier z obozu jenieckiego, który chcąc się zamaskować, pozbawia ubioru pastora. Sytuacja wymyka się spod kontroli, bohaterowie sami nie wiedzą „o co biega”: kto jest kim oraz kto kogo goni. Aktorzy krzyczą, biegają po plebanii, gdzieś w szafie śpi pijana bigotka. W międzyczasie do domu przybywa kolejny duchowny, Arthur Humphrey i sierżant dowodzący obławą na niemieckiego zbiega. Wszystkich wciąga szalony wir błyskawicznie następujących po sobie zdarzeń. "O co biega?" to komedia omyłek, dziwnych zbiegów okoliczności i zabawnych sytuacji. To także komedia charakterów, ludzkich osobowości, wśród których niemal każdy z nas może odnaleźć siebie, czy kogoś podobnego.

Zabawa gwarantowana!!!

Marcin Sławiński znany jest zabrzańskiej publiczności z przedstawień: „Farsa na 3 sypialnie”, „Wszystko w rodzinie”, „Wszystko jest względne” i „Wampir” – nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" Zabrze 2003 oraz X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2003 roku.

Marcin Sławiński - w 1973 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie i przez 10 lat pracował jako aktor Teatru Narodowego. Od 1983 r. (po zdobyciu dyplomu na Wydziale Reżyserii tej samej uczelni) zajął się reżyserią. Jako aktor grał głównie w repertuarze klasycznym, reżyseruje niemal wyłącznie sztuki współczesne. Przygotował ponad 80 przedstawień w 20 polskich teatrach, z czego ponad 20 tytułów to polskie prapremiery. Za ważne w swojej biografii uznaje przedstawienia z lat 80. o wyraźnej wymowie społeczno-politycznej: Róbmy swoje wg W. Młynarskiego, Kompot J. Kofty i B. Rychtera, Pięć dni Lemuela Gulliwera K. Nowickiego, Nagi król E. Szwarca, Mandat N. Erdmana, Policja S. Mrożka. Z realizacji po 1989 r. wymienia: Zbrodnie serca B. Henley, Pokój stołowy A. Gurney'a, Pokój Marvina S. Mc Phersona, Seksualne perwersje w Chicago D. Mameta i Sztukę Y. Rezy - teksty autorów zainteresowanych indywidualnymi problemami człowieka, którym nieobce jest humorystyczne widzenie współczesnego świata. Ma na swoim koncie szereg pozycji lekkiego repertuaru, m. in. sztuki A. Ayckbourna, M. Frayna, M. Schisgalla, N. Simona, R. Cooneya i K. Ludwiga, kilka przedstawień Teatru TV i serial komediowy. Był kierownikiem artystycznym teatrów Kwadrat w Warszawie i Powszechnego w Łodzi. Marcin Sławiński znany jest zabrzańskiej publiczności z przedstawień: „Farsa na 3 sypialnie”, „Wszystko w rodzinie”, „Wszystko jest względne” i „Wampir” – nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" Zabrze 2003 oraz X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2003 roku.

Premiera: 1 marca 2014 r. 
Prawa autorskie: Agencja ADIT 
Fotografie: Paweł JaNic Janicki
www.teatrzabrze.pl