Premiera w reż. Henryk Adamka już 4 grudnia 2015 r.! Ostatnie wolne miejsca na 6 grudnia godz. 11:00, 27 grudnia oraz styczniowe spektakle. Zapraszamy!

 

Charles Dickens

Tłumaczenie: ANDRZEJ POLKOWSKI
Adaptacja i reżyseria: HENRYK ADAMEK
Scenografia: WOJCIECH JANKOWIAK
Kostiumy: MARTA HUBKA
Muzyka: RAFAŁ SMOLEŃ
Przygotowanie wokalne: MARZENA MIKUŁA-DRABEK
Ruch sceniczny: AGNIESZKA ŚLUSAREK
Asystent reżysera: JOLANTA NIESTRÓJ-MALISZ
Inspicjent/sufler: EDYTA BICZ
  
Spektakl familijny
1 godz. 30 min.
 
 
Obsada:
KASIA ŁACISZ-KUBACKA
JOLANTA NIESTRÓJ-MALISZ
DAGMARA NOSZCZYK
JOANNA ROMANIAK
RENATA SPINEK
GRZEGORZ CINKOWSKI
DARIUSZ CZAJKOWSKI
MARIAN KIERYCZ
MATEUSZ LISIECKI
ROBERT LUBAWY
KRZYSZTOF URBANOWICZ
MARIAN WIŚNIEWSKI
JAKUB ŁYSIK - skrzypek

oraz dzieci: Jan Kubacki, Tymon Cichecki, Jakub Karkoszka, Julia Czerwińska, Oliwia Wlach Oliver Spinek

 

 

  • image008ximage008x
  • image005ximage005x
  • image004ximage004x
  • image002ximage002x
  • image003ximage003x
  • image006ximage006x
  • image007ximage007x
  • image001ximage001x

 

 

"W tej wigilijnej opowieści o duchach

pozwoliłem sobie wprowadzić ducha pewnej idei.

Oby ten duch nawiedzał wasze domy

i pozostał w nich przez okrągły rok!

Niech nikt nie stara się go pozbyć!"

 

 

  

Wasz oddany przyjaciel i sługa

Charles Dickens, grudzień 1843r.

 

Familijne widowisko dla całej rodziny, które trzeba zobaczyć!

„Scrooge. Opowieść Wigilijna" w reżyserii Henryka Adamka to wzruszająca historia przemiany skąpca – tytułowego Scrooge'a - w człowieka hojnego i dobrego dla innych, na podstawie znanego opowiadania Karola Dickensa, nawiązującego do Świąt Bożego Narodzenia. Przed spotkaniem trzech Duchów Bożego Narodzenia (Ducha Minionych Świąt, Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia i Ducha Przyszłych Świąt), Scrooge jest człowiekiem, dla którego pieniądze są najważniejsze, ale wówczas jego życie jest marne i nieszczęśliwe. Dopiero po wizycie dziwnych gości i refleksji nad swoim życiem, przekonuje się, że bogactwo nie daje radości, jeśli nie można się nim dzielić. Ale czy taka spektakularna przemiana będzie już ostateczna?

Wspaniała scenografia i kostiumy, znakomita muzyka, bogactwo ruchu i obrazu gwarantują fascynujące widowisko z głębokim przesłaniem, opowiadające o tym co w życiu jest najważniejsze. Familijne widowisko dla całej rodziny, które trzeba zobaczyć!

 

"Sam nie obchodzę świąt Bożego Narodzenia i nie stać mnie na to, abym umilał życie próżniakom. Wesołych świąt. Też mi pomysł! Jakie masz prawo być wesołym? Jakie masz do tego podstawy?”

Scrooge

Dlaczego Dickens napisał „ Opowieść Wigilijną” ?

Dickens doświadczył okrucieństwa kapitalizmu na własnej skórze. W 1824 roku jego ojciec został uwięziony za długi, a 12-letni Karol musiał porzucić szkołę i iść do pracy w fabryce pasty do butów, aby dołożyć się do utrzymania siedmiorga rodzeństwa. Pracował tam także po uwolnieniu ojca, ponieważ położenie rodziny było bardzo niewesołe. Pisarz, mający za sobą doświadczenie biedy i ciężkiej pracy, interesował się położeniem najbiedniejszych, zwłaszcza dzieci. Na początku 1843 roku Dickens wizytował kornwalijskie kopalnie cyny, gdzie był świadkiem pracy dzieci w nieludzkich warunkach. Zjawisko pracy zarobkowej najmłodszych było w tym czasie w Anglii tak powszechne, że w lutym 1843 roku parlament przygotował specjalny raport na ten temat. Dickens, poruszony losem małych pracowników, planował pierwotnie napisanie pamfletu obnażającego hipokryzję bogatych, ale zrezygnował z tego pomysłu. Zamiast tego powstała "Opowieść Wigilijna". Książka Dickensa ukazała się w czasach, gdy w Anglii wzrastało zainteresowanie dawnymi tradycjami obchodzenia Bożego Narodzenia, jednocześnie pojawiły się zwyczaje zupełnie nowe. Królowa Viktoria, z pochodzenia Niemka, przyczyniła się do rozpowszechnienia zwyczaju ubierania bożonarodzeniowego drzewka, w tym okresie pojawiły się też pierwsze świąteczne kartki pocztowe. Obrazy biedy i nieszczęścia zawarte w "Opowieści wigilijnej" to dość realistyczne opisy rzeczywistości angielskiej w epoce rewolucji industrialnej. Setki tysięcy wieśniaków musiało wówczas szukać pracy w powstających jak grzyby po deszczu nowoczesnych fabrykach, jednak warunki ich pracy i życia wołały o pomstę do nieba.

 

Prawa autorskie: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

Premiera: 04 grudnia 2015 r.

Fotografie: Paweł JaNic Janicki