Maria Konopnicka

Adaptacja i reżyseria: Henryk Adamek
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Asystent scenografa: Damian Banasz
Kostiumy: Marta Hubka
Muzyka: Edward Czerny
Inspicjent/sufler: Edyta Bicz

Bajka
 1 godz. 30 min.
 
 
Obsada:

ANNA KONIECZNA

KASIA ŁACISZ-KUBACKA

DANUTA LEWANDOWSKA

DAGMARA NOSZCZYK

JOLANTA NIESTRÓJ-MALISZ

RENATA SPINEK

JOANNA ROMANIAK

GRZEGORZ CINKOWSKI

MARIAN KIERYCZ

KRZYSZTOF URBANOWICZ

MARIAN WIŚNIEWSKI

DAWID CZERNIK gościnnie na skrzypcach

 
  • krasnoludkach982krasnoludkach982
  • krasnoludkach955krasnoludkach955
  • krasnoludkach614krasnoludkach614
  • krasnoludkach222krasnoludkach222
  • krasnoludkach218krasnoludkach218
  • krasnoludkach851krasnoludkach851
  • krasnoludkach483krasnoludkach483
  • krasnoludkach433krasnoludkach433
  • krasnoludkach230krasnoludkach230
  • krasnoludkach320krasnoludkach320

Spektakl bierze udział w III edycji Konkursu na Inscenizację

Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Marysia i dobroduszne Krasnoludki, opisane w XIX wieku przez Marię Konopnicką, wszechstronną pisarkę, która należy do grona najwybitniejszych twórców literatury dziecięcej, powracają na deski teatru Nowego w Zabrzu w atrakcyjnej, muzycznej adaptacji i reżyserii Henryka Adamka – znanego m.in. z realizacji spektaklu dla dzieci „Scrooge. Opowieść Wigilijna”.

Klasyczna bajka, czytana przez wiele pokoleń, tym razem przedstawiona przez aktorów zabrzańskiej sceny to porcja znakomitej zabawy, ale też i wzruszeń. To opowieść o przyjaźni i miłosierdziu, w którym tkwi niesamowita siła, i o tym, że warto walczyć z przeciwnościami czasem okrutnego losu.

Maluchy poznają perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego Podziomka i wielce uczonego Koszałka-Opałka. Doświadczają też spotkania z wyniosłą i dumną Królową Tatrą, która nie jest aż tak straszna, jakby mogło się wydawać. Przede wszystkim jednak młoda publiczność angażuje się w trudny los tytułowej sierotki Marysi.

Baśń porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych, i że należy czerpać radość z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Uczy szacunku dla pracy, umiłowania piękna, ale przede wszystkim współczucia i miłosierdzia. Jasno określa wartości, dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi.

Niewątpliwie dużym atutem przedstawienia jest urok ówczesnego języka a także muzyka Edwarda Antoniego Czernego (ur. 1917 r.) – polskiego kompozytora, dyrygenta, aranżera związanego z Hindenburgiem (dzisiejsze Zabrze).

Czy Koszałek-Opałek odnajdzie długo wyczekiwaną wiosnę? Czy Krasnoludki pomogą sierotce Marysi odnaleźć zagubione gąski i przechytrzyć podstępnego Lisa Sadełko?

O tym musicie przekonać się sami!

 

 

 

 

 

Prawa autorskie:

Premiera: 28 maja 2017 r.

Fotografie: Paweł JaNic Janicki