Spektakl – psychodrama, w której uczestniczą bohaterowie, wydobywa ich prawdziwe myśli , objawia poczucie upokorzenia i odrzucenia, jakie towarzyszyło załamaniu się kariery.

 

Urs Widmer

Przekład: JERZY KOENIG
Reżyseria: GRZEGORZ KEMPINSKY
Scenografia: BARBARA WOŁOSIUK
Muzyka: MARCIN MULLER 
Światło: MARIA MACHOWSKA 
Ruch sceniczny: KATARZYNA ALEKSANDER-KMIEĆ
Inspicjent/sufler: EDYTA BICZ
  
Czarna komedia
2 godziny
z przerwą
 
 
Obsada:
ALEKSANDRA GAJEWSKA
RENATA SPINEK
ROBERT LUBAWY
JAROSŁAW KARPUK
MARIAN KIERYCZ
ANDRZEJ KROCZYŃSKI
KRZYSZTOF URBANOWICZ
MARIAN WIŚNIEWSKI
 
  • top4top4
  • top6top6
  • top2top2
  • DSC_8022DSC_8022
  • top1top1
  • top5top5
  • top3top3

 

NAGRODA DLA JAROSŁAWA KARPUKA

PODCZAS XIV FESTIWALU DRAMATURGII WSPÓŁCZESNEJ

"RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA" ZABRZE 2014

 

„Top Dogs”, utwór szwajcarskiego pisarza Ursa Widmera, był wydarzeniem w 1996 r., został okrzyknięty najlepszą niemieckojęzyczną sztuką sezonu. Bohaterami sztuki są upadłe gwiazdy menagementu – ludzie, zajmujący wysokie stanowiska, którzy będąc u szczytu zawodowych możliwości zostali zwolnieni z pracy. Aby odnaleźć wiarę w siebie, trafiają do specjalnej VIPowskiej agencji pośrednictwa pracy, w której prowadzone są zajęcia terapeutyczne amortyzujące stres, ale przede wszystkim mającej załatwić im nową lukratywną posadę.

Spektakl – psychodrama, w której uczestniczą bohaterowie, wydobywa ich prawdziwe myśli , objawia poczucie upokorzenia i odrzucenia, jakie towarzyszyło załamaniu się kariery. Pozwala także uświadomić sobie, w jakiej atmosferze kłamstw i złudzeń żyli dotychczas. Nie jest to jednak ponura podróż, ponieważ język sceniczny, którego używa reżyser Grzegorz Kempinsky, w sposób tragikomiczny obnaża „żądze pieniądza” i często używa śmiechu, żeby zdemaskować korporacyjne metody manipulacji .

Czy aplikowana naszym bohaterom terapia pomoże im odnaleźć się w nowej sytuacji? Czy zlikwiduje w naszych bohaterach miłość do władzy, kariery i pieniędzy, czy wręcz odwrotnie?

Premiera: 18 października 2014 r.
Fotografie: Paweł JaNic Janicki