"W imieniu zatem rządu Rzeczypospolitej oraz własnym muszę więc uprzedzić, że społeczeństwo żąda autostrad. Żąda, szybkiego przejazdu, z dozwoloną prędkością sto trzydzieści przez ukochany kraj. Żąda szybko, bo już nie chce czekać. I kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz, to się nie zdziw."

 

Artur Pałyga

Reżyseria: PIOTR RATAJCZAK
Dramaturgia: MARIA MARCINKIEWICZ-GÓRNA
Scenografia: MATYLDA KOTLIŃSKA
Choreografia: AREK BUSZKO
Reżyseria światła: DAMIAN PAWELLA
Projekcje video: ADAM ZAPAŁA
Inspicjent/sufler: EDYTA BICZ
  
Dramat
1 godz. 40 min.
 
 
KOPRODUKCJA TEATRU NOWEGO W ZABRZU
i TEATRU DRAMATYCZNEGO im. J. SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU
 
Obsada:
ANNA KONIECZNA (TN Zabrze)
ALEKSANDRA PRZYBYŁ (PWSFTVIT)
DARIUSZ CZAJKOWSKI (TN Zabrze)
JAROSŁAW KARPUK (TN Zabrze)
MICHAŁ KOSELA (TDSz Wałbrzych)
ANDRZEJ KROCZYŃSKI (TN Zabrze)
PIOTR MOKRZYCKI (TDSz Wałbrzych)
PIOTR TOKARZ (TDSz Wałbrzych)
RYSZARD WĘGRZYN (TDSz Wałbrzych)
 

  • obywatel_janic_07obywatel_janic_07
  • obywatel_janic_01obywatel_janic_01
  • obywatel_janic_06obywatel_janic_06
  • obywatel_janic_09obywatel_janic_09
  • obywatel_janic_03obywatel_janic_03
  • obywatel_janic_10obywatel_janic_10
  • obywatel_janic_02obywatel_janic_02
  • obywatel_janic_08obywatel_janic_08
  • obywatel_janic_05obywatel_janic_05
  • obywatel_janic_04obywatel_janic_04

 

 

"W imieniu zatem rządu Rzeczypospolitej oraz własnym muszę więc uprzedzić, że społeczeństwo żąda autostrad. Żąda, szybkiego przejazdu, z dozwoloną prędkością sto trzydzieści przez ukochany kraj. Żąda szybko, bo już nie chce czekać. I kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz, to się nie zdziw."

Obywatel K - fragment

 

„Obywatel K.”, prapremierowa sztuka Artura Pałygi, inspirowana jest filmem Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”. Podobnie jak w Wajdowskim arcydziele polskiego kina, śledzimy losy dziennikarki Agnieszki, która próbuje odtworzyć biografię Kajetana – zapomnianego bohatera Solidarności, dziś – samotnie protestującego przeciwko budowie autostrady. Szereg spotkań dziennikarki z elitami dzisiejszej Polski: politykami, prezydentami, prawnikami obnaża ich wyalienowanie ze społeczeństwa i pokazuje, jak łatwo zapomniały o etycznych ideałach dawnej Solidarności. Autor ukazuje także współczesny prekariat (młodych pracujących na tzw. umowach śmieciowych) i pyta o potencjał buntu w dzisiejszej Polsce.


Czy grozi nam nowa rewolucja społeczna?

Czy jest nam potrzebny nowy sprawiedliwszy system?

 

(…) A tego samego dnia, wcześniej byłem z Kubą na spacerze w Bielsku, przypadkowo zupełnie przy ul. Paproci, która dochodzi do Kolejowej, gdzie biegnie teraz obwodnica. Te domy, te sady, ci ludzie. Tuż koło domu, tuż przy ogrodzie postawili ludziom słupy, a na nich zjazd z obwodnicy. Tego domu, tego ogrodu nikt przecież już od tych ludzi nie kupi, chyba, że za bezcen. A życie dosłownie w cieniu obwodnicy już jednak nie takie samo. To niesamowite, jak wszyscy łatwo godzimy się na tę jawną, niesłychanie przecież brutalną przemoc miasta wobec jego mieszkańców. Jak łatwo sobie wytłumaczyć, że tak musi być, no trudno, muszą być ofiary. A przecież wiadomo też, że nikomu ważnemu by tak nie zrobiono. Że to tylko tym nieważnym każe się żyć pod słupami obwodnic.

Artur Pałyga Blog

 

Fotografie: Paweł JaNic Janicki
Premiera: 8 maja 2015 r.