wstęp do artykułu tutaj wpisujemy tekst który będzie się pojawiał na liście

 

Bogusław Schaeffer

Reżyseria: Krzysztof Prus
Scenografia: Marek Mikulski
Inspicjent/sufler: Jacek Tomaszewski

 
Komedia
1 godz. 30 min.
 
Obsada:
Renata Dancewicz 
Zbigniew Stryj


Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://teatrzabrze.pl/images/gallery/Tutam 

Renata Dancewicz i Zbigniew Stryj znowu razem, już nie "Na Wspólnej", tylko na scenie. I znowu rzecz będzie o miłości. Tylko po co oglądać w teatrze coś, co znamy z telewizji?

No, chyba że sztukę napisał Bogusław Schaeffer, bo jego komedie, choć wielokrotnie przenoszone na ekran, najbardziej śmieszą właśnie w teatrze. I tak jest w "Tutamie". W małej kawiarni spotyka się przypadkiem dwoje ludzi. On, prawdopodobnie po jakichś miłosnych przejściach, ucieka przed uczuciami. Ona postanawia go zdobyć, on chowa się przed nią i przed sobą, przybierając różne pozy i maski; ona nie pozostaje w tyle, i tak kawiarnia zamienia się teatr. Ale każdy teatr oprócz sceny ma także kulisy, a kawiarnia zaplecze: tam rozgrywa się kolejny uczuciowy dramat. Kelner i kelnerka od dawna są razem, ale on wciąż chowa się przed nią i przed sobą, przybierając różne pozy i maski, ona też nie pozostaje w tyle, i tak kulisy zamieniają się w scenę, aż w końcu nie wiadomo, gdzie jest "tu" a gdzie "tam", gdzie kawiarnia, gdzie zaplecze, gdzie teatr, gdzie rzeczywistość, gdzie jawa, gdzie sen; tym bardziej, że kelnerka trochę się chyba podkochuje w kliencie, a kelner w klientce. I choć może z jednej strony trudno mu się dziwić, skoro klientka do złudzenia przypomina Renatę Dancewicz, to jednak z drugiej trochę dziwić się trzeba, bo przecież kelnerka do złudzenia przypomina klientkę: w końcu obie role gra ta sama aktorka. No cóż, takie są już kobiety, niezmienne w swej zmienności... a może zmienne w niezmienności? Za to mężczyźni wszyscy tacy sami i nawet wyglądają podobnie: czy to kelner, czy klient, czy grający ich obu Zbigniew Stryj.

Spektakl reżyseruje Krzysztof Prus, uważany przez Schaeffera za jednego z najlepszych realizatorów jego sztuk, scenografię zaprojektował Marek Mikulski: obaj są już znani widzom Teatru Nowego z realizacji "Procesu" Kafki i autorskiego spektaklu Prusa pt. "Wszyscy śpią na wzgórzu".

 


www.teatrzabrze.pl