Idziemy po skarb” Janoscha w reżyserii Zbigniewa Stryja to pełna optymizmu, ciepła, subtelnego humoru przeplatana wesołymi piosenkami opowieść o przygodach dwóch przyjaciół: Misia i Tygryska...

 

Janosch

Tłumaczenie: EMILIA BIELICKA
Reżyseria, adaptacja, teksty piosenek: ZBIGNIEW STRYJ
Scenografia i kostiumy: MARIKA WOJCIECHOWSKA
Muzyka: BOGDAN KISIEL
Przygotowanie wokalne: MARZENA MIKUŁA DRABEK
Plastyka ruchu: RENATA SPINEK
Inspicjent/sufler: EDYTA BICZ
  
Bajka
1 godz. 15 min.
z przerwą
 
 
Obsada:
JOANNA ROMANIAK
GRZEGORZ CINKOWSKI
RENATA SPINEK
JAROSŁAW KARPUK
MARIAN WIŚNIEWSKI
ROBERT LUBAWY
 
  • IMG_9046IMG_9046
  • IMG_8778IMG_8778
  • IMG_8718IMG_8718
  • IMG_8880IMG_8880
  • IMG_8761IMG_8761
  • IMG_8807IMG_8807
  • IMG_8735IMG_8735
  • IMG_8846IMG_8846

 

Idziemy po skarb” Janoscha w reżyserii Zbigniewa Stryja to pełna optymizmu, ciepła, subtelnego humoru przeplatana wesołymi piosenkami opowieść o przygodach dwóch przyjaciół: Misia i Tygryska, marzących o „największym szczęściu na ziemi” – o bogactwie. Główni bohaterowie oraz cała reszta wymyślonych przez Janoscha postaci poprzez poszukiwanie, przekraczanie granic i marzenia przekazuje proste prawdy o życiu, w którym najlepiej żyć skromnie, i nie trwonić czasu na zdobywanie pieniędzy, które łatwo stracić. Bo przecież ważna jest przyjaźń a rodzinna okolica to najlepsze miejsce do życia, jakie można znaleźć na ziemi.

Janosch - to literacki pseudonim pod którym jest znany na całym świecie. Właściwie nazywa się Horst Eckert. Urodził się w 1931 r. w robotniczej dzielnicy Zabrza, wówczas Hindenburgu Wychowywał się w familoku z klinkierowej cegły, który stał kilkaset metrów od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej. Nic nie wskazywało, że Janosch zostanie znanym pisarzem. W czasie wojny terminował u ślusarza, a po wojnie, gdy jego rodzinę wysiedlono z Zabrza, pracował w fabryce tekstyliów. Pisarską sławę zdobył w 1978 roku bajką "Jaka piękna jest Panama". Opowiastka zrobiła w Niemczech furorę, podobnie jak wszystkie następne opowieści o przygodach Misia i Tygryska. Janosch na stałe wszedł do kanonu literatury dziecięcej. Przez trzydzieści lat wydał ponad 300 książek przetłumaczonych na 70 języków i stworzył setki ilustracji, które dziś zdobią ściany renomowanych galerii. Wykreował "generację J", która ma jemu wiele do zawdzięczenia: tygryskową kaczkę, zająca z szybkimi butami, małego niedźwiadka i domek nad rzeczką z którego wyrusza się w daleki świat aby znaleźć szczęście. Sam mówi, że jego książki dla dzieci są próbą korygowania własnego niespełnionego dzieciństwa. Obecnie jest jednym z najbardziej lubianych i popularnych autorów ilustrowanych książek dla dzieci, odnoszącym kolejne sukcesy. Jego dorobek wpisuje się w ten sam prąd w europejskiej literaturze co "Muminki" Tove Jansson, przygody Pipi Langstrumpf pióra Astrid Lingren czy w końcu "Mały Książę" Saint-Exupéry'ego.

Piosenki oraz ich wersje instrumentalne można znaleźć na płycie jaka została wydana dla Teatru Nowego w Zabrzu. Płyta do nabycia w kasie teatru.
1. Gdy masz przyjaciela
2. Po skarb
3. Wystarczy tylko chcieć
4. Dziki las
5. Płyniemy
6. Dobranoc misiu, dobranoc tygrysku
7. Dzień dobry misiu, dzień dobry tygrysku
8. Łap, cap
9. Piosenka zbója
10. Bo skarb to

 

Premiera: 30 maja 2010 r.
Fotografie: Krzysztof Lisiak