Ingmar Bergman

Reżyseria: Dariusz Jezierski
Dramat
 
 
 
Obsada:
Aleksandra Gajewska – Rakel
Anna Maksym – Anna
Andrzej Rozmus – Henrik
 
  • Po_probie_3Po_probie_3
  • Po_prbie_4Po_prbie_4
  • Kobiety_BergmanasKobiety_Bergmanas
  • Po_Prbie_2Po_Prbie_2

 

To jeden z najbardziej autobiograficznych tekstów Ingmara Bergmana. Stał się dla wielkiego reżysera okazją do wypowiedzenia poglądów estetycznych. Twórcy spektaklu, nie rezygnując z tego przekazu, potraktowali jednak tekst przede wszystkim jako próbę rozrachunku z życiem, z rolą mężczyzny-reżysera względem kobiet-aktorek. Czy bohater na pewno ją udźwignął? Jaką wartość miała jego „Próba”, rozumiana jako życie? W tym kontekście słowa, padające ze sceny nabierają szczególnego znaczenia.


Henrik Vogler u kresu życia, „po Próbie”, spotyka się z dwiema ważnymi dla niego kobietami. Różni je wiele – od wieku po życiowe doświadczenia. Dla każdej stary reżyser jest kimś innym – jedną zniszczył, drugiej nie mógł dać tego, co dać powinien. Do końca nie chce się przyznać do własnej małości. Swój kielich goryczy wypije jednak do dna. Czy spojrzenie w wewnętrzne lustro daje ukojenie? Na to pytanie widzowie odpowiedzą sobie podczas własnych Prób...

„Droga wielu reżyserów jest usłana ciałami aktorów, których oni uśmiercili. Czy nie zadałeś sobie nigdy trudu, by policzyć swoje ofiary?”