Piotr Rowicki

Reżyseria: Piotr Ratajczak
Reżyseria formy: Wojciech Brawer
Scenografia i kostiumy: Marianna Lisiecka
Muzyka: Mateusz Winsław
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Dramaturgia ruchu: Arkadiusz Buszko

Dramat
 2 godz.
 
 
Obsada:
WIKTORIA CZUBASZEK
ANNA GABRYSZ/JULIA RZEPECKA
HELENA HAJKOWICZ
AGATA JAKONIUK
JOANNA KOWALSKA
MONIKA STANEK
MIKOŁAJ BAŃDO
TOMASZ TYWONIUK
KORNEL SADOWSKI
HUBERT WALJEWSKI
 
Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://teatrzabrze.pl/images/gallery//XVII_FDW_Ceski_diplom

 

Český díplom to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach

Owe historie niezwykłych bohaterów - ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów - starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, staramy się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.

Marta Kubisova - popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova - aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec - nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach - polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu "Miłość blondynki", to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom... Ćesky díplom... I to jest najważniejsze… Ahoj!

 

Premiera: 27.02.2017 r.