Lucy Prebble

Reżyseria: Adam Sajnuk
Muzyka: Michał Lamża
Scenografia: Katarzyna Adamczyk

Dramat
 1 godz. 40 min.
 
 
Obsada:
TERESA DZIELSKA
WALDEMAR CUDZIK
MAŁGORZATA MARCINIAK
EWELINA PANKOWSKA
WOJCIECH BRZEZIŃSK
 
Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://teatrzabrze.pl/images/gallery//XVII_FDW_Efekt

 

To opowieść przywołuje skojarzenia z „Rokiem 1984" Orwella, „Nowym wspaniałym światem" Huxleya i filmem „Zakochany bez pamięci". To taka futurystyka, która czai się już za rogiem – mówi Adam Sajnuk, reżyser spektaklu

Przemysł farmaceutyczny i środowisko lekarskie pozwalają sobie na kreowanie nowej rzeczywistości. Egzystencji pełnej kontroli oraz manipulacji. Młodzi ludzie zrzekają się praw do decydowania o sobie, swoich uczuciach i emocjach. Nie wiedzą, którędy dotrzeć do prawdy. Powoli zatraca się granica między prawdą a fikcją. Czynniki zewnętrzne przejmują totalną władzę nad człowiekiem. Świat zwariował? A może to odpowiedni moment, aby po raz kolejny pochylić się nad odwiecznym dylematem: serce czy rozum?

O miłości w depresyjnych czasach

Tekst brytyjskiej autorki jest znakomity, trzymający tempo dobrze rozegranego meczu - punkt za punkt, słowo za słowo. Nie jest łatwy, wymaga od odbiory sporo skupienia. A przy tym jest dosyć długi (liczy ok. 80 stron), co teatralnym twórcom nie ułatwia zadania. Przenosząc "Efekt" na scenę potrzeba było więc sporo rozwagi, by nie stracić tempa, nie znudzić, nie uśpić czujności widza. W finalnej wersji kwintesencję tekstu zamknięto w półtoragodzinnej ramie. Nie bez znaczenia jest też spory wachlarz dotyczący punktów ciężkości, na które można położyć nacisk. Można skupić się na czysto farmakologicznej, klinicznej, a nawet korporacyjnej stronie, można przedstawić różne wymiary depresji, a można opowiedzieć o miłości albo jej braku. Adam Sajnuk skorzystał ze wszystkich możliwości, choć przede wszystkim stworzył historię miłości w trudnych, depresyjnych czasach.
(„Eksperyment na oczach widzów, czyli "Efekt" w częstochowskim teatrze”, Zuzanna Suliga, „Gazeta Wyborcza”, Częstochowa).


* Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia.

 

Premiera: 02.04.2016 r.