GÓRNIK ZABRZE ZAGRA W LUBLINIE?

Czy „Górnik Zabrze” może zagrać na deskach Teatru Starego w Lublinie? Okazuje się, że wszystko jest możliwe! 3 i 4 lutego 2023 r. „Chopcy z Roosevelta” – spektakl zabrzańskiego Teatru Nowego zaprezentowany zostanie szerokiej publiczności w Lublinie.

„Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba to spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. To będzie wyjątkowe wydarzenie! Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przekłada się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Opowieść o Górniku nie jest jednak stricte dokumentalna, gdyż teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

„Chopcy z Roosevelta” opowiadają o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zadaje pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy? W rolach głównych: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor (uhonorowany Nagrodą Aktorską za rolę podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022), Andrzej Kroczyński, Krzysztof Urbanowicz, Jakub Piwowarczyk i Marian Wiśniewski.

Po spektaklu dyskusje z twórcami przedstawienia poprowadzi Wojciech Majcherek.

Jak pisze Łukasz Drewniak, kurator Programu Teatralnego w Teatrze Starym w Lublinie: Idę o zakład, że po obejrzeniu tego przedstawienia i ty widzu zostaniesz kibicem Górnika Zabrze. Albo przynajmniej łaskawszym okiem spojrzysz na ligowe potyczki Motoru Lublin.

CHOPCY Z ROOSEVELTA”

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *