9. NOC TEATRÓW METROPOLII

9. NOC TEATRÓW METROPOLII – 29 września 2018 r.

Noc Teatrów Metropolii, wcześniej znana jako Metropolitalna Noc Teatrów, od lat, w ostatni weekend września, przyciąga do teatrów ok. 8-10 tys. widzów. Wydarzenia tegorocznej edycji organizuje 13 teatrów, funkcjonujących na terenie GZM, a także TVP Katowice i Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

W tym roku wyjątkowo dużo jest spektakli bezpłatnych, zaś na wszystkie pozostałe bilety są w cenach promocyjnych. Wydarzenia towarzyszące także są darmowe lub za niewielką opłatą. Na noc z 29 na 30 września przygotowano ponad 100 różnych wydarzeń, w tym 33 spektakle – teatralne hity ubiegłego sezonu, ale także premiery.

godz. 11:30 GNIAZDO Maria Wojtyszko * 

spektakl przygotowany w ramach wakacyjnych warsztatów dla dzieci i młodzieży LATO Z TEATREM 2018

godz. 13:00 WARSZTATY AKTORSKIE *

godz. 13:30 PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA Kornel Makuszyński * 

spektakl przygotowany w ramach wakacyjnych warsztatów dla dzieci i młodzieży LATO Z TEATREM 2018

godz. 15:00 „MORZE CICHE Jeroen Van Haele

otwarta próba spektaklu „Morze ciche”, w którym występujące na scenie aktorki posługują się językiem migowym. Spektakl, adresowany przede wszystkim do dzieci niesłyszących, prezentowany będzie w kilkunastu ośrodkach dla dzieci z tego rodzaju niepełnosprawnością w całym kraju. Premiera planowana jest na 4 października, będzie to więc ostatnia faza prób, niezwykle interesująca ze względu na specyfikę używanych środków i metod pracy.

godz. 17:30 CUDOWNA TERAPIA *

dramat czytany

godz. 19:00 DZIENNIK ANNY FRANK Éric-Emmanuel Schmitt 

Czy można wyobrazić sobie świat osobliwszy, bardziej hermetyczny od tego, który dzieje się w głowie dorastającej dziewczyny? Po powrocie z obozu w Auschwitz, Otto Frank, jedyny ocalały spośród członków ukrywającej we wspólnym mieszkaniu żydowskiej społeczności, odkrywa sekretny dziennik nastoletniej córki. Otto poznaje Annę, jakiej nie znał, zbuntowaną przeciw oschłości matki, dojrzewającą do bycia kobietą; poznaje na nowo siebie i swoich bliskich. Czy można wyobrazić sobie osobliwszy, bardziej hermetyczny świat od świata skazanych na bezczynność, niechcących pogodzić się z grozą zagłady dorosłych, trawiących lata na odprawianiu rodzinnych i towarzyskich rytuałów, dyskutujących w nieskończoność o puszczaniu wiatrów skutkiem nadmiaru zjedzonej fasolki oraz o wyższości urody żołnierza w niemieckim mundurze od urody żołnierza w mundurze angielskim?

godz. 21:00 KOLACJA DLA GŁUPCA Francis Veber 

w reżyserii mistrza tego gatunku Marcina Sławińskiego opowiada o perypetiach zamożnego wydawcy bestsellerów Pierre’a, na którego pewnego wieczoru spada istna plaga nieszczęść: wypada mu dysk w kręgosłupie, zostawia go żona, narzuca się niechciana kochanka, nęka kontroler podatkowy. A wszystko to za sprawą cały czas usiłującego mu pomóc skromnego księgowego

godz. 23:15 NOCNE ZWIEDZANIE TEATRU *

*WSTĘP WOLNY / konieczna rezerwacja miejsc pod numerem tel. 322715493 wew. 220

To tylko kilka spośród niezwykle ciekawych i różnorodnych propozycji 9. Nocy Teatrów Metropolii. Pełen program znajduje się na stronie www.noctetatrowmetropolii.pl