SMYKOM… 2018 (16 – 22.10, wstęp wolny)

Harmonogram imprez towarzyszących

XVIII Festiwalowi Dramaturgii Współczesnej

Rzeczywistość przedstawiona 2018

Smykom Rzeczywistość przedstawiona

 

Daty i miejsca występów:

Wtorek, 16 października

9.30 Ach, ta Aurelka!– Kino Roma w Zabrzu, ul Padlewskiego 4

10.30 Ach, ta Aurelka!– Kino Roma w Zabrzu, ul. Padlewskiego 4

Środa, 17 października

8.30 Kapelusz Pani Wrony – Przedszkole Nr 38 w Zabrzu, ul.Zamenhofa 4

Czwartek 18 października

9.30 Kto się boi Pani eŚ – Zespół Przedszkoli nr 1 w Zabrzu (Przedszkole nr 24) ul. Wawrzyńca 49

10.30 Kto się boi Pani eŚ – Przedszkole nr 35 w Zabrzu, ul. Chopina 26

16.30 Kapelusz Pani Wrony – Filia MDK nr 1, ul Jordana 2 w Zabrzu (Rokitnica)

Piątek, 19 października

9.00 Kapelusz Pani Wrony – Przedszkole nr 6 w Zabrzu , ul. Jordana 59

Poniedziałek, 22 października

9.00 Blee – Katolickie Przedszkole TĘCZA w Zabrzu, ul. Św. Teresy 8

11.00 Blee Katolicka Szkoła Podstawowa w Zabrzu, ul Tarnopolska 3

 

Koordynacja:

Katarzyna Boroń

505 356 642

borkasia@autograf.pl

 

Opis propozycji:

  1. Ach, ta Aurelka wg dramatu Piotra Rowickiego. Spektakl w wykonaniu Teatru Jak w Ulu z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu, pod kierunkiem Pani Katarzyny Boroń
  2. Krótki opis sztuki : Aurelka to mała, sympatyczna świnka, która wykazuje nietypowe dla innych świnek zamiłowanie do czystości. Jej przywiązanie do higieny nie znajduje zrozumienia w świńskiej społeczności. Aurelka postanawia ruszyć w świat, aby udowodnić, że w życiu są inne wartości niż tylko pełne korytko i zapasy w błocie. Razem ze swoją koleżanką Manuelą będą miały dużo możliwości aby wykazać się sprytem i inteligencją. W dodatku Aurelka oczaruje swoim wdziękiem i elokwencją leśne jury i pomimo tego, że jest świnką domową, wygra wybory Miss Lasu. Kiedy świnki wracają do domu, są bogatsze o nowe doświadczenia i odkrywają, że w życiu dużą rolę gra przyjaźń i odpowiedzialność. Sukces Aurelki stał się powodem dumy dla jej rodziców.
  1. Blee – wg dramatu Maliny Prześlugi

Spektakl w wykonaniu Zespołu teatralnego „Nic śmiesznego” z Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu, pod kierunkiem Pani Danuty Mazur

Krótki opis sztuki:

Trwa proces sądowy, któremu zostaje poddany Paź Królowej. Bohater buntuje się przeciwko nieobecności Królowej, zaczyna wątpić w jej istnienie i nie chce już dłużej dla niej pracować. Sąd Skrzydlaty skazuje go na najgorszą z możliwych kar, czyli “pętlę”. Zostaje zamknięty na pętli autobusowej w starym pojeździe, gdzie przebywają inne skazane owady. Nowi przyjaciele są bardzo zakompleksieni i przekonani o własnej bezużyteczności. Paź organizuje dla nich konkurs talentów, który wyzwala w nich to, co najlepsze. Wspólnie z Bleee przekonuje ich, że każdy jest wyjątkowy i potrzebny. Bleee okazuje się przebraną Królową, która zmęczona pełnioną funkcją uciekła od poddanych i przybrała odrażającą postać, aby jej nie rozpoznano. Paź jest szczęśliwy, że może z powrotem służyć swojej pani. Owady opuszczają autobus z wiarą, że odmienią swój los.

  1. Kapelusz Pani Wrony wg dramatu Danuty Parlak w wykonaniu Zespołu teatralnego „Nie przeszkadzaj” z SP nr 30 w Zabrzu, pod kierunkiem Pani Anny Dermont –Brandys

Krótki opis sztuki:

W lesie stała się rzecz niebywała…„Uprrrowadzony! Porrrrwany! Skrrradziony!” Kto, co? Ano zjawiskowy kapelusz Pani Wrony! Któż mógł dopuścić się tak haniebnego czynu? Nieustraszony detektyw, niedźwiedź Barnaba, wraz z grupą przyjaciół rozpoczyna śledztwo. Może zamieszany w całą sprawę jest Wiatr, który przecież słynie ze swej porywistości? A może Łasica, która jako jedyna nie dołączyła do poszukiwań? A może rozwiązanie jest o wiele bliżej, niż ktokolwiek by się tego spodziewał? Do lasu w pośpiechu wprowadza się nowa rodzina. Pani Ptaszkowa wije gniazdo z rzeczy znalezionych… A kapelusza jak nie było, tak nie ma…

  1. Kto się boi Pani eŚ wg dramatu Marty Guśniowskiej w wykonaniu Zespołu teatralnego “10Kurtyna” z Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu, pod kierunkiem Pani Beaty Wyrzykowskiej-Piesik.

Krótki opis sztuki.

Ze śmiercią jest pewien problem. Nikt jej nie lubi, a prawie nikt na nią nie czeka. Z natury nie ma serca, nie przyjmuje słowa “nie” i dlatego musi ocieplić swój wizerunek. Stara się być uprzejma i zanadto nie straszyć tych, po których przychodzi. Tak naprawdę nie jest zła. Sama mówi, że jest raczej jak “Biuro Podróży”, które zabiera cię do Disneylandu, albo w inne miejsce, na wakacje all inclusive w jedną stronę.

Śmierć mieszka w Zaświatach razem ze swoim synem – Kostkiem. Dzięki niemu, a może przez niego, rozpoczynamy jego pierwszą podróż po Ziemi, na której nikt nie umiera. Dlaczego? Bo Kostek sądzi, że życie na Ziemi sprawia naturze ogromną radość, dlatego nie chce go nikomu odbierać. Wierzy, że jeśli od tej pory mama Śmierć nie zabierze nikogo, Ziemia stanie się najszczęśliwszym miejscem we Wszechświecie. Tak jednak nie jest.

Czy Kostek zrozumie, że postąpił źle nie słuchając mamy i wcielając swój plan w życie?

Opisy sztuk ze strony: www.nowesztuki.pl