MORZE CICHE NA FESTIWALU KORCZAK – ONLINE

MORZE CICHE / FESTIWAL KORCZAKA / ONLINE

Pomimo trudnej sytuacji związanej z COVID 19 i zamknięciem teatrów, Teatr Nowy w Zabrzu nadal szuka sposobu dotarcia do widzów!!!

Dlatego też zapraszamy serdecznie do obejrzenia spektaklu „Morze ciche” w reżyserii Łukasza Zaleskiego (spektakl dla dzieci słyszących i niesłyszących grany w języku migowym ) – na żywo z siedziby teatru.

W ramach 24 edycji Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w dniu 13 listopada 2020 roku o godz. 11:00 na stronie https://www.facebook.com/korczakfestiwal spektakl obejrzeć będzie można przez 12 godzin – bezpłatnie. Po emisji zapraszamy na rozmowę z twórcami.

Głównym bohaterem spektaklu „Morze ciche” w reżyserii Łukasza Zaleskiego jest nastoletni Emilio. Tematem, jego dorastanie – wśród rówieśników, rodzeństwa, rodziców w krajobrazie śródziemnomorskiej, słonecznej Katalonii. Emilio jednak nie jest zwykłym chłopcem – nie zna bowiem, tak oczywistego dla większości ludzi, świata dźwięków – nie słyszy od urodzenia. Nie zna swojego głosu, a nawet się go boi. Potrzebuje „tłumacza” – kogoś, kto przełoży mu język dźwięków na jego własny. Znajduje się przyjaciel rodziny – Javier. Tylko jak przełożyć na ten „cichy” język szum fal, pisk mew, płacz dziecka czy pijackie wrzaski ojca? Spektakl „Morze ciche” to poetycka i mądra opowieść, która daje wiarę w sens życia, nawet wtedy, gdy świat nie chce nas usłyszeć. Historia chłopca, który szuka akceptacji i zrozumienia. Opowieść o dorosłych i wyzwaniach, w obliczu których stają, by odpowiedzialnie i mądrze wychować dziecko.

Grające w przedstawieniu trzy aktorki: Anna Konieczna, Joanna Romaniak i Danuta Lewandowska posługują się z widzami naturalnym językiem teatru, jakim jest mowa, ale również przez cały czas, na równych prawach, swoją historię migają, tzn. przedstawiają w języku migowym, włączając do grupy odbiorców rzesze dzieci i młodzieży, które do tej pory jako widzowie teatralni byli wykluczeni.

Spektakl „Morze ciche” odniósł niezwykłym sukcesie artystycznym, czego dowodem są entuzjastyczne recenzje i zaproszenia na najważniejsze polskie festiwale teatralne. W 2019 roku spektakl w reżyserii Łukasza Zaleskiego otrzymał śląską Złotą Maskę w kategorii: najlepszy spektakl dla dzieci i młodzieży oraz prezentowany był m.in. na Małej Boskiej Komedii w Krakowie, Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, festiwalu m-teatr w Koszalinie, Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu (zdobywając tam główną nagrodę aktorską dla Anny Koniecznej oraz wyróżnienie za reżyserię). Grające w przedstawieniu aktorki otrzymały ponadto nagrodę im. Leny Starke przyznawaną przez śląski oddział ZASP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *