ODSZEDŁ ADAM BAUMAN

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Adam Baumanna – aktora Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Miał w dorobku ponad 130 ról teatralnych, znany był także ogólnopolskiej publiczności z ról filmowych (m.in. “Grzeszny żywot Franciszka Buły”, “Piłkarski poker”, “Boisko bezdomnych”, “Śmierć jak kromka chleba”, “Wojaczek”). W Teatrze Nowym w Zabrzu stworzył niezapomnianą kreację w spektaklu „Kubuś Fatalista i jego Pan” w reżyserii Jana Prochyry.

“To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…” – napisali przyjaciele z teatru na wieść o jego śmierci.

Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był od ponad 50 lat. Rozpoczął pracę w sezonie 1967/68 w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 r. związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic.
Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in. Wielkiego Księcia w “Nocy listopadowej” i Caramanchela w “Zielonym Gilu” – za te role otrzymał w 1982 r. swoją pierwszą Złotą Maskę. Grał Sajetana Tempe w “Szewcach”, Salieriego w “Amadeuszu” (Złota Maska 1985), Don Fernanda w “Cydzie”, Szambelana w “Iwonie, księżniczce Burgunda”, Alfreda Doolittle w “Pigmalionie”, Horodniczego w “Rewizorze”, Publiusza w “Marmurze”, Papkina w “Zemście” (Złota Maska 1992), Majora w “Fantazym”, Księdza w “Weselu”, Sganarela w “Don Juanie” (Złota Maska 1993), Erwina w “Hałdach”, Fortunata Korzenia w “Chłopie milionerem”, Prezydenta von Waltera w “Intrydze i miłości”, Vladimira w “Czekając na Godota”, Karmazyna w “Wyzwoleniu”, Ojca w “Pułapce” Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu “Ubu, słowem Polacy”. W ostatnim czasie śląska publiczność mogła oglądać go m.in. w “Skazanym na bluesa”, gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla, w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: “Drach”, “Himalaje”, “Wujek 81. Czarna ballada” czy w Mickiewiczowskich “Dziadach”. Widzowie oklaskiwali ponadto jego wielką kreację w “Sklepach cynamonowych” reżyserowanych przez Ingmara Villqista, budził także teatralną radość w kultowej i granej od wielu lat sztuce “Mayday”. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrekcja i Zespół Teatru Nowego w Zabrzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *