ODSZEDŁ JERZY KRÓL

Z ogromnym żalem przyjęliśmy informację o śmierci Jerzego Króla, Dyrektora Artystycznego Teatru Nowego w Zabrzu w latach 1996-1997.

Jerzy Król był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie,

aktorem i reżyserem teatralnym oraz filmowym. Teatr Nowy w Zabrzu był jego pierwszym teatrem zawodowym.(1973-75). Zadebiutował na scenie w 1963 roku w Teatrze Akademickim na Uniwersytecie Śląskim (wówczas WSP). Dwa lata później wyreżyserował pierwszą sztukę – “Jaśnie Pan” Michała Wrońskiego. Związany również z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (1975-81), Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie (1997 – 1998) a także Teatrem Dramatycznym w Elblągu (1998).

Na scenie Teatru Nowego w Zabrzu wykreował wiele wspaniałych i niezapomnianych ról m.in.: Petersa w „ Niemcach” L. Kruczkowskiego w reż. M. Daszewskiego; Rzecznickiego

w „Fantazym” J. Słowackiego w reż. M. Daszewskiego; Reżysera w „Porwaniu Sabinek” w reż. J. Pary i Kardynała w „Zapiskach więziennych” w reż . J. Machulskiego. W zabrzańskim Teatrze Nowym wyreżyserował m.in.: monodram „Colas Breugnon” R. Rollanda, „Pętlę” M. Hłaski, „Tango” S. Mrożka i „Emigrantów” S. Mrożka. Monodram “Colas Breugnon” w wykonaniu Aleksandra Rządkowskiego (teatralna prapremiera światowa ) został nagrodzony na Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu w 1978.

W imieniu dyrekcji i zespołu Teatru Nowego w Zabrzu składamy rodzinie i najbliższym wyrazy głębokiego współczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *