ODSZEDŁ JERZY KUCZERA

Jerzy Kuczera (1951-2023)

Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Przyjaciela Pana Jerzego Kuczery, wspaniałego aktora teatralnego i filmowego, od 46 lat związanego z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Na scenach teatralnych wykreował wiele niezapomnianych ról dramatycznych i komediowych.

Mieszkał w Zabrzu, gdzie przez wiele lat prowadził zajęcia recytatorskie z dziećmi i młodzieżą. Wielokrotnie zasiadał w komisjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, wyłaniając spośród jego uczestników wielu utalentowanych „młodych ludzi”, których kariery rozwinęły się na polskich scenach teatralnych.

Uwielbiany przez młodzież, przez lata pełnił funkcję dyrektora Studium Aktorskiego działającego przy Teatrze Śląskim. W środowisku teatralnym cieszył się ogromnym autorytetem.

Nieodżałowany Człowiek Teatru, przez którego na co dzień, przemawiała pasja i wielkie zaangażowanie. Był również wieloletnim przewodniczącym katowickiego Oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Laureat wielu ważnych nagród m.in.: Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi, Nagrody „Aktor-Animator Kultury” przyznaną przez Towarzystwo Kultury Teatralnej, a także Nagrody Prezydenta Katowic w dziedzinie kultury i Nagrody im. Leny Starke za rolę Von Kalba w sztuce „Intryga i miłość” w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Panie Jerzy…Będzie nam bardzo brakowało Pana talentu, wspaniałego i ciepłego głosu, erudycji, radości i chęci do merytorycznej rozmowy… coraz rzadszej we współczesnym świecie.

Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi
Dyrekcja i Zespół Teatru Nowego w Zabrzu

 

 

fot. Przemysław Jędroska / Teatr Śląski w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *