ODSZEDŁ NORBERT PAPROTNY…

Wybitny polski malarz i grafik urodzony w Zabrzu., twórca i członek Polskiego Związku Artystów Plastyków. Wyróżniony wieloma nagrodami m.in. specjalnym wyróżnieniem Jury na międzynarodowej wystawie malarstwa w Monte Carlo

oraz Nagrodą Kultury rodzinnego miasta Zabrze (2003 r.).  W latach 1959 – 1971 realizuje malarstwa ścienne, malarstwa na płytach ceramicznych i mozaiki w około dwudziestu kościołach i budynkach publicznych.

Jest również autorem malowniczej mozaiki ściennej znajdującej się we foyer naszego teatru.

Do 1979 roku pracuje w Zurychu jako witrażysta i kierownik pracowni rysunku, malarstwa, mozaiki oraz malarstwa ludowego w Migros Klubschule.

W 1979 roku otwiera własną, prywatną szkołę artystyczną dla dorosłych w Zurychu, pod nazwą „Kunstschule Atelier N. Paprotny” i prowadzi ją z wielkim powodzeniem do wieku emerytalnego w 1993 r. Obywatelstwo miasta Zurych otrzymuje w 1987 roku. Mimo różnych zajęć nie zatraca siły twórczej wynikającej z powołania i urządza do 2009 roku 17 wystaw w Szwajcarii i innych krajach. W 2003 i 2004 roku zostaje zaproszony do urządzenia wystawy swoich prac w Muzeum Miejskim w Zabrzu, w Muzeum Niepodległości w Warszawie, w Dworze Bella Vita pod Krakowem i w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. Dzieła Norberta Jana Paprotnego „wprowadzają w świat rozważań nad codziennością, doznań i emocji. Z silnym zmysłem dla głębi, obrazowego – przestrzennego koloru, łączą spontanicznym pismem pędzla figuratywność i bezprzedmiotowość w jedną płaszczyznę kompozycyjną. Często przekazują krytyczne orędzia, bez utraty optymistycznego działania obrazu. Tu miesza się zmysłowo-życiowa radość z żywiołem walki, wewnętrzna ruchliwość, procesy myślenia i namiętności”.

I tak już zostanie…