PREMIERA / SŁOWA NA PIASKU / David Desola / reż. Adam Biernacki

Na parkowej ławce wpatrują się w bezużyteczne bajoro dwaj mężczyźni. Wytrwale, mimo zimna, spotykają się tu, choć mogliby jak reszta społeczeństwa, siedzieć u dentysty – w końcu w zimie zęby psują się szybciej niż latem, bo zimą je się więcej słodyczy, żeby przegnać smutek.

Wszystko po to, by jeden z nich, straumatyzowany zawodem nauczyciela Oskar, podjął się nie lada zadania: ma przemóc swój irracjonalny lęk i zacząć korepetycje z synkiem pewnej kobiety. Sęk w tym, że synek, mimo wszelkich prób zignorowania tego faktu przez matkę, nie istnieje. Ale to nie jedyny frapujący zwrot akcji w tej sztuce.

Czy to horror? Trochę tak. Czy to komedia? Trochę tak. Czy to tragedia?

Trochę tak. Czy to romans? Trochę tak.

Hiszpański dramaturg David Desola wprowadza nas w świat, w którym nic nie jest pewne na sto procent. I żaden z bohaterów tego dramatu nie jest do końca normalny. Ale w końcu, jak konstatuje karmiący nieistniejące kaczki profesor Hierofant, mędrzec i błazen w tym spektaklu, „wszyscy jesteśmy szaleni i normalni jednocześnie. Jesteśmy szarmalni albo norleni, w sumie to samo, chociaż nie wszystko jedno”.

Dramat tego autora, „7 minut”, w reżyserii tegoż reżysera, Adama Biernackiego, zdobył serca jury i publiczności XVII edycji Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu. Zapraszamy więc na nowe spotkanie z tymi twórcami – zobaczmy czym tym razem nas zaskoczą!

“Myślę, że to moje najlepsze dzieło z jednego powodu: było mi je napisać bardzo łatwo, ponieważ postacie mówiły same za siebie, po prostu je tam umieściłem, a one zbudowały historię. To zdarza się tylko w nielicznych przypadkach, gdy autor czuje, że dotyka nieba. To już druga moja premiera w Polsce (obie w tłumaczeniu Rubi Birden i reżyserii Adama Biernackiego), chcę iść na trzecią! Trzymam kciuki za twórców z Zabrza! Życzę udanej premiery!” David Desola

Przekład: Rubi Birden
Reżyseria: Adam Biernacki
Kostiumy i scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Współpraca ruchowa: Magdalena Ołdziejewska
Inspicjent/sufler: Grażyna Nowosielska
Obsada:
Dagmara Noszczyk
Jakub Piwowarczyk
Zbigniew Stryj

David Desola Mediavilla

Zyskał popularność w 1999 roku, po zdobyciu nagrody Marqués de Bradomín za swój pierwszy utwór „Baldosas”. W 2002 r. zdobył nagrodę Hermanos Machado za sztukę „Estamos, estamos”. W 2007 roku ugruntował swoją pozycję jako autor, zdobywając nagrodę Lope de Vega Award za „La charca inútil” („Słowa na piasku”). Jako scenarzysta, jego pierwszy film fabularny, „En el último trago”, zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Tygodniu Filmowym w Valladolid (SEMINCI). Zdobył również nagrodę publiczności dla najlepszego meksykańskiego filmu fabularnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrey. Za swój drugi film fabularny, „Almacenados” („7 minut”), Meksykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMACC) przyznała mu w 2017 roku nagrodę Ariel Award za najlepszy scenariusz adaptowany. W 2019 roku film „El Hoyo” („Platforma”), w którym jest autorem oryginalnego pomysłu i głównym scenarzystą, zdobył Nagrodę Publiczności w sekcji Midnight Madness na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Na 52. Festiwalu Filmów Fantastycznych w Sitges w 2019 roku zdobył cztery nagrody, w tym dla najlepszego filmu. Podczas edycji nagród Goya w 2020 roku był nominowany w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny. Obecnie „Platforma” jest jednym z najczęściej oglądanych filmów na całym świecie w serwisie Netflix.

Adam Biernacki

Reżyser (Akademia Teatralna w Warszawie), kulturoznawca (Uniwersytet Śląski), dramaturg, pedagog. Niegdyś urodzony w Zabrzu, później wychowany w Bytomiu, obecnie zamieszkały w Warszawie. Kompozytor katowickiego hejnału. Jako reżyser zrealizował najróżniejsze formy teatralne: dramatyczne, muzyczne, operowe, czy teatru młodego widza, pracując w teatrach w całej Polsce (Warszawa, Białystok, Kalisz, Toruń, Łódź, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Siedlce) i za granicą (Wielka Brytania, Turcja). Jest prezesem Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, realizując w kraju i zagranicą liczne projekty teatralno-edukacyjne, nadzorując działalność kultowego Ogniska Teatralnego „U Machulskich”, corocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ oraz będąc dyrektorem i wykładowcą w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Jest autorem scenariuszy spektakli, widowisk, seriali: „Akademia” (TVP Kultura) i „Na Wspólnej”  (TVN)  i innych. Przygotował liczne czytania dramatów w teatrach w Polsce. Tłumaczy teksty poetyckie i dramatyczne z języka angielskiego i niemieckiego. Jego spektakle zdobyły nagrody: „Wyprawy Krzyżowe” – nagroda XII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych (Ostrów Wielkopolski, 2011), „Skąpiec. Work In Progress” – Nagroda jury dla najlepszego spektaklu 3. Festiwalu Teatrów Prywatnych “Szuka i Komercja” w Siedlcach (2014), „7 minut” – nagroda publiczności, nagroda jury młodych XVII edycji Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu, spektakl był także prezentowany w ramach 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych

Joanna Jaśko-Sroka

Scenografka, historyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu przedstawień teatralnych, realizowanych na deskach teatrów między innymi: Teatru Starego w Krakowie , Teatru Ludowego w Krakowie, Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Polonia w Warszawie,  Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatru im. Wiliama Horzycy w Toruniu, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery  Śląskiej, Krakowskiej Opery Kameralnej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery Królewskiej w Oslo, Theatre Elizabeth Czerczuk w Paryżu od 2003 roku na stałe zawiązana z Teatrem KTO w Krakowie, Jest autorką kostiumów i scenografii  dla Teatru TV: “Szkoła Żon” w reż . Jerzego Sthura, “Maestro” w reż. Krzysztofa Globisza, i filmu: “Tala od różańca” w reż. Sławomira Rogowskiego Laureatka śląskiej Złotej Maski za kostiumy do „Opowieści z Narnii: Lew , czarownica i stara szafa” w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu (2015) i Złotej Maski za najlepszą scenografię za spektakl “Noc Helwera” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi (2019)

Premiera: 8 czerwca 2024 r.

Licencja na wystawienie dramatu: Agencja Dramatu i Teatru ADiT Elżbieta Manthey

fotografie: Paweł JaNic Janicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *