BANDONEGRO I TANGOWE HISTORIE
gościnny spektakl muzyczno/taneczny

* WSZYSTKIE * Zadzwoń

Na deskach Teatru Nowego znów zagości ogniste tango!

Po zeszłorocznym sukcesie spektaklu, Bandonegro wraca do Zabrza z nową energią! Spektakl muzyczno-taneczny w wykonaniu młodych polskich muzyków, którzy błyszczą na arenie międzynarodowej uświetniony zostanie pokazami światowej sławy tancerzy z Argentyny, Urugwaju, Turcji i Polski!

Będzie też opowieść, bo  spektakl “Bandonegro i tangowe historie” to wiele historii o emocjach i wydarzeniach. Czasem o  zauroczeniu, czasem o tęsknocie, najczęściej o miłości, w tym tej trudnej i bolesnej.  Na pewno będzie wzruszająco i pięknie …

Serdecznie zapraszamy na spektakl z muzyką na żywo i pokazami tanga! Rezerwacja miejsc w teatrze pod nr telefonu 723 331 007 lub bezpośrednio u organizatora: p. Maja Kucharska tel. 535 299 316 Bilety do nabycia w kasie teatru (płatność tylko gotówką) lub po wcześniejszej rezerwacji miejsc – przelewem na niżej podany nr konta: 51 1140 2004 0000 3202 7847 9945 Stowarzyszenie Nasze Miasto Tańczy.

Cena 95 zł

Bandonegro:
skład:

Michał Główka– bandoneon / akordeon
Jakub Czechowicz– skrzypce
Marek Dolecki– fortepian
Marcin Antkowiak– kontrabas

Tancerze:

Sara Grdan & Ivan Terrazas (Argentyna)
Stefanía Colina & Juan Martín Carrara (Urugwaj)
Müge Üner & Selçuk Atalay (Turcja)
Joanna Jabłońska & Piotr Bochiński (Polska )

Informacje o artystach:

Bandonegro, orkiestra tango

Bandonegro to światowej klasy polska orkiestra tango, należąca do grona najbardziej intrygujących i rozpoznawalnych wykonawców tego gatunku. Zespół prezentuje zarówno tradycyjne tango argentyńskie, jak i tango nuevo oraz tworzy własne kompozycje z elementami jazzu i muzyki klasycznej. Niezwykła pasja, pomysł muzyczny, świeże brzmienie i wyjątkowy taneczny styl sprawiają, że muzycy podbijają serca publiczności na całym świecie i są uznawani za najlepszy zespół tango swojego pokolenia.

Już na początku kariery, w wieku 18 lat, wygrali międzynarodowy konkurs „PIF Castelfidardo” we Włoszech, a zaledwie rok później nagrali swój debiutancki album „Tango Nuevo by Astor Piazzolla”. Od tego momentu rozpoczęli intensywną działalność na rzecz promocji kultury tanga w Polsce, występując w prestiżowych salach koncertowych, filharmoniach oraz teatrach muzycznych.

Swoją muzykę prezentowali na najważniejszych festiwalach tangowych i jazzowych w Polsce: Krakus Aires Tango Festival, Recuerdo Warsaw Tango Festival, Łódź Tango Salon Festival, Podlasie Jazz Festival i za granicą w Argentynie (Argentina Tango Salon), Niemczech (Schleswig Holstein Music Festival), Holandii, Włoszech (Torino Tango Festival), Francji (Tarbes Tango Festival), Danii (Copenhagen Jazz Festival), Szwecji (Stockholm Tango Festival), Szwajcarii (Geneve Tango Festival), Finlandii (World of Tango Festival) czy Norwegii (Oslove Tango Festival).

Zespół współpracuje z wybitnymi tancerzami m.in. Roxana Suarez & Sebastian Achaval, Facundo Pinero & Vanesa Villalba, Clarisa Aragone & Jonathan Saavedra, Los Totis, jak i wokalistami oraz muzykami tangowej sceny m.in. Nelson Pino, Roberto Siri, Carlos Roulet czy Andres Martorell.

W 2019 roku muzycy odbyli 5-tygodniowe tournée, w argentyńskim Buenos Aires, występując w prestiżowych klubach m.in. Salon Canning, La Viruta oraz podczas Argentina Tango Salon Festival. Specjalna wersja utworu „Gallo Ciego” w wykonaniu Bandonegro została zaprezentowana podczas finałów Buenos Aires Tango World Cup – największego wydarzenia tango na świecie. Jako jedyni polscy muzycy mieli okazję wystąpić przed José Colángelo – ostatnim pianistą orkiestry Troilo oraz legendarnym skrzypkiem Fernando Suárez Paz, który przez wiele lat koncertował w kwintecie Astora Piazzolli.

 W swoim dorobku mają 4 płyty wydane przez prestiżowe polskie wytwórnie m.in. Dux, RecArt czy SJRecords. „Tanchestron” (2017) i „Tangostoria” (2020) utrzymane w nurcie tradycyjnym oraz „Tango Nuevo by Astor Piazzolla” (2011) i autorska „Hola Astor” (2019) prezentująca fuzję tanga z elementami jazzu i rocka, która przez krytyków muzycznych została okrzyknięta rewolucją gatunku.

 Muzycy coraz częściej zwracają się w stronę twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych instytucji m.in. Niemieckiej Telewizji ARD czy Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zespół Bandonegro jest stypendystą Prezydenta Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także laureatem Medalu Młodej Sztuki – honorującym utalentowanych artystów Wielkopolski. Honorowy Patronat nad działaniami Bandonegro objęła Ambasada Argentyny w Polsce.

 Tancerze – mistrzowie tanga:

Stefanía Colina i Juan Martín Carrara (Urugwaj)

Stefanía Colina karierę jako baletnica i tancerka tańca współczesnego rozpoczęła w wieku 4 lat w Szkole „Orlama”.
Ukończyła ją w wieku 17 lat a po 13 latach intensywnego treningu została nauczycielką tej szkoły. W tym czasie miała okazję poznać wiele innych stylów tanecznych, których nauczano jako uzupełnienie baletu i tak poznała tango i Juana Martina.

Juan Martín Carrara zaczął tańczyć w wieku 13 lat jako tancerz baletowy i tańca współczesnego oraz aktor komedii muzycznej. W wieku 16 lat wstąpił do Narodowej Akademii Tańca Urugwaju i został wybrany do „Młodego Baletu”, objeżdżając wszystkie teatry regionu jako wykonawca baletu nowoczesnego i klasycznego. Po kilku latach zetknął się z tangiem, spotkał również Stefanię i od tego dnia zaczęła się dla nich obojga namiętna, zmieniająca życie historia.

Razem zostawili wszystko, co mieli w Urugwaju i prawie natychmiast przenieśli się do Buenos Aires, nie mając nic poza intensywnym pragnieniem tańca i nauczania tanga.
Po kilku latach ciężkiej pracy nad podnoszeniem swojego poziomu i wiedzy, wygrali „Intercontinental Championship” w 2009 roku oraz Mistrzostwa Urugwaju w Tangu w 2012 roku.

Od tego czasu Stefanía i Juan Martín uczą i tańczą na całym świecie. Regularnie występują na milongach Buenos Aires z tak prestiżowymi orkiestrami jak „Color Tango”, „Los Reyes del Tango”, „Orquestra Sans Souci”, „Orquestra Mariano Mores”. W ostatnich latach gościli na najważniejszych festiwalach i wydarzeniach w Europie, Ameryce i Azji.

Swoją sławę i wyjątkowość zawdzięczają elegancji, zmysłowości i muzykalności. Tańczą z ogromnym szacunkiem dla tradycji i muzyki, a jednocześnie pracują nad nowymi formami wyrazu i własnym rozwojem.
Znani są również ze skutecznej i angażującej metody nauczania, która pozwala usłyszeć i poczuć to, co w tangu najbardziej nieuchwytne.

Sara Grdan  & Ivan Terrazas (Chorwacja / Argentyna)

Ivan wywodzi się z rodziny artystów. Urodził się w Mendozie, w Argentynie zaczął tańczyć w wieku 5 lat. Sara, urodzona w Chorwacji, również zajmuje się tańcem od wczesnego dzieciństwa.
Choreografowie i tancerze, posiadają długie doświadczenie taneczne obejmujące poza tangiem tak różne techniki jak balet, taniec współczesny, modern, jazz, argentyński folk, musica. Odbyli wiele turnee prezentując swoją sztukę w Ameryce i Europie.

Po spędzeniu wielu lat w Argentynie i Stanach Zjednoczonych, Ivan i Sara mieszkają w Europie i są członkami prestiżowego ‘Tangueros del Sur’ kierowanego przez Natalia Hills. Występowali w ‘Tangox2’ i ‘Miguel Zotto in Concert’ pod dyrekcją Miguel Angel Zotto, ‘Obsesion Tango’ pod dyrekcją Tamara Bisceglia, oraz ‘Compania Roberto Herrera’ pod dyrekcją Roberto Herrera. Poza działalnością teatralną Sara i Ivan występują i prowadzą mistrzowskie warsztaty na najbardziej cenionych festiwalach i maratonach takich jak: Belgrade Tango Encuentro, Sultans Tango Festival w Istambule, Perugia Tango Festival, oraz Puerto Rico International Tango Festival. Kilkakrotnie odwiedzili również Polskę prezentując swój kunszt podczas poprzednich edycji May Tango Festival.

Müge Üner & Selçuk Atalay (Turcja)

Müge i Selçuk to para młodych i niezwykle utalentowanych tureckich tancerzy. Selçuk ukończył Akademię Tańca Współczesnego a  Müge trenuje regularnie techniki tańca klasycznego oraz balet. Müge i Selçuk spotkali się po raz pierwszy 5 lat temu jako partnerzy do wystąpienia w mistrzostwach. Od tamtej pory uczestniczyli w wielu festiwalach, warsztatach, gdzie pracowali z wielkimi tangowymi sławami oraz mistrzostwach i zawodach, gdzie zdobywali liczne tytuły.

W Stambule są aktywnymi instruktorami. Dają lekcję w wielu szkołach tańca: Academia del Tango Istanbul, Rüya Sahne, Türkan Bulut Dans Akademi, a także uczą tanga na trzech uniwersytetach.

Zawody i mistrzostwa:

IDO Couple Dance Competition 2018 Tango Escenario i  Walc- Pierwsza nagroda

IDO Couple Dance Competition 2019 Tango Escenario – Pierwsza nagroda

Mundial Baile European Tango Championship 2017- Finaliści

Mundial Baile Championship Istanbul 2018 – Druga nagroda

Udział w festiwalach w roli Maestro:

International Istanbul Tango Festival, 2016

International Sultans Tango Festival, 2017

Ankara Tango Meeting, 2016, 2017, 2018

Denizli Tango Meeting 2017, 2018

Izmir Tango Festival, 2017

Mersin El Abrazo de Tango Festival, 2016, 2017, 2018, 2019

Practica X İstanbul Editon, 2014

St.Hilorion, Cyprus, 2018, 2019

Tango Recuerdo Weekend (Russia), 2018

PuenteTangoFestival, 2019

Bursa Tango Weekend, 2019

Trabzon Tango Meeting, 2019

Joanna Jabłońska i Piotr Bochiński(Polska)

Piotr przez lata związany byłem z różnymi aktywnościami ruchowymi, głównie ze sztukami walki. Od pierwszego kontaktu w roku 2004, wszystkie powyższe aktywności porzucił dla tanga.
Joanna odkryła tango w roku 2006. Z wykształcenia historyk sztuki, od samego początku widziała w tym tańcu potencjał do kreowania piękna oraz autoekspresji.

Tangowe siły połączyli w roku 2012, by dzielić się doświadczeniem wynikającym z ich własnego procesu tanecznego rozwoju. Od tego czasu uczą regularnie w Polsce oraz okazjonalnie zagranicą, organizują wyjazdy weekendowe oraz obozy letnie.

Przykładają ogromną wagę do doskonalenia warsztatu pedagogicznego. Stale poszukują bardziej adekwatnych metod przekazywania wiedzy oraz dążą do stworzenia spójnego systemu. Dla Piotra aikido, dla Joanny kontakt improwizacja są obszarami pomocniczymi dla pogłębionych dociekań w zakresie fundamentów mechaniki ludzkiego poruszania się i fizycznej strony relacji ciało-ciało. Refleksy tych dociekań możemy dostrzec w ich tańcu oraz filozofii tanga.

Dają pokazy w Polsce oraz zagranicą. Mieli przyjemność występować z orkiestrą Bandonegro, Carambolge Oktet oraz Tango Amoratado.

Inspirują ich różne style tanga i stojące za nimi techniki. Czerpią z nich przede wszystkim to, co buduje komunikację w parze oraz wpływa na estetykę i muzykalność.

Występują