„Chopy” – spektakl teatru Gliwicka 9a, w reżyserii Macieja Dziaczko.
– – – – – –
Hotel Silesia – niegdyś symbol miasta Katowice, jak i całego regionu. Zielona kostka wbita w czarną ziemię. Zachwycał nowoczesnością i przyciągał coraz to nowych gości. Najpierw został zapomniany, wtopił się w miasto, które przestało go zauważać.
Później zamknięty po cichu, bez błysku fleszy.
A następnie spektakularnie wyburzony.
Co tak naprawdę istnienie Hotelu i jego wyburzenie mówi o mieszkańcach górnego śląska?
Gdzie podziewa się śląska narodowość zasypana symbolami?
I wreszcie czy to właśnie tytułowy „Chop” zmęczony po pracy, ubrudzony, czy walczący o swoje racje powinien być jednym z tych symboli?
I gdzie w tej opowieści jest miejsce dla kobiet?
„Chopy” to próba zastanowienia się nad problemami dotyczącymi tożsamości nie tylko samych mężczyzn, nie tylko mężczyzn ze śląska, ale także Ślązaków jako takich.
Śląsk w umyśle większości polaków jest szczelnie przykryty stereotypami – osiedli górniczych, ciężkiej pracy, węgla, kopalni, hut, brudu i wszechogarniającego smogu.
„Wto teroz w doma nosi galoty? Jest ten kto nosi spodnie w domu – i druga osoba, która spodni nie nosi. Kura domowa. A właśnie w domu mojej babci to ona nosiła galoty”
Przyjrzenie się współczesnemu Śląskowi i jego mieszkańcom stanowi wyzwanie, a tym samym stwarza możliwość zderzenia tego obrazu z rzeczywistością, w tym z ludźmi którzy kopalnie znają tylko z opowieści rodzinnych.
Wiele ze stereotypów niestety (albo na szczęście) nie przetrwało próby czasu.
Miejsce po nich nie może jednak pozostać puste.
I tak jak Hotel Silesia zastąpiony zostanie kompleksem Nova Silesia, tak może właśnie taka Nowa Silesia, nowa mała ojczyzna w Ślązakach już się zbudowała.
Tekst: Maciej Dziaczko, Kornel Sadowski
Reż.: Maciej Dziaczko
Występują: Jakub Podgórski, Michał Skiba, Kornel Sadowski
Kostiumy: Marta Zielonka
Muzyka: Tomek Leś
Konsultacje: Marcin Stachoń
Produkcja: Fundacja #wszystkierodzajeteatru
Projekt dofinansowany z Katowice Miasto Ogrodów w ramach projektu Teatrogranty