JESTEM CHORY

BRAK WOLNYCH MIEJSC
wodewil kresowy

* WSZYSTKIE *

,,Jestem chory” – jest to wodewil kresowy. 1,5 godz. widowisko teatralno- muzyczne w wykonaniu studentów i absolwentów Akademii Muzycznych z Krakowa, Katowic i Łodzi. Treścią wodewilu są fragmenty z życia studentów konserwatorium lwowskiego z lat 20 i 30 -tych. W wodewilu można usłyszeć szereg najbardziej znanych piosenek lwowskich nieznanego autorstwa z tamtych lat jak również przeboje autorów lwowskich – Mariana Hemara, Henryka Zbierzchowskiego, Emanuela Schlechtera, Zenona Friedwalda i innych. Są to piosenki filmowe, kabaretowe, estradowe i jazzowe z tamtych lat popularne w całej Polsce. W wodewilu występuje siedmiu śpiewaków ( 4 panie i 3 panów) oraz dwóch muzyków ( piano, keyboard i akordeon) W sumie występuje 9 osób. Premiera tego wodewilu odbyła się 10 października 2022 w Teatrze Groteska w Krakowie podczas Koncertu Galowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i ,,Bałaku” Lwowskiego 2022. Wodewil ,,Jestem chory” bardzo podobał się publiczności która wypełniła całą sale Teatru Groteska.

Zespół “Chawira” powstał w Krakowie, jesienią 2003 roku. Założony został przez Karola Wróblewskiego -akordeonistę i wokalistę z zamiarem popularyzowania piosenek polskich z okresu międzywojennego, kresowych, patriotycznych a także piosenek światowych z okresu pierwszej połowy XX wieku ( również jazzowych).Skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie jednakże przez te wszystkie lata niezmiennie pozostała jego baza, w osobach Karola Wróblewskiego i Stefana Czyża – saksofonisty, klarnecisty i wokalisty. Pierwszy koncert zespołu odbył się 12 marca 2004 roku w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie i poświęcony był w całości piosenkom lwowskim. Występ bardzo spodobał się publiczności wśród której powstała inicjatywa cyklicznych spotkań z zespołem “Chawira” . Po wielu takich spotkaniach zawiązało się Towarzystwo Kresowe “Chawira” które zorganizowało do dnia dzisiejszego, ponad 250 cyklicznych spotkań z zespołem w różnych znanych restauracjach krakowskich. Między czasie odbyło się wiele koncertów w domach kultury i innych ośrodkach kulturalnych w całym kraju a także za granicą (Wiedeń, Linz, Budapeszt, Norymbergia). Pierwszą wokalistką była Ilona Gawlik. Zespół “Chawira” posiada w swoim repertuarze ponad 200 piosenek estradowych, filmowych, kabaretowych, kresowych, jazzowych, a także dziesiątki piosenek patriotycznych, biesiadnych i współczesnych. Do dnia dzisiejszego odbyło się około 300 występów. W sanatorium Marconi w Busku Zdroju odbywają się cykliczne koncerty zespołu, cieszące się wielkim powodzeniem gdzie “Chawira” śpiewa piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Marii Modzelewskiej, Sławy Przybylskiej, Reny Rolskiej, Ireny Santor, Mieczysława Foga, Andrzeja Boguckiego, Eugeniusz Bodo, Adolfa Dymszy, Bogdana Łazuki, Zbigniewa Kurtycza, Andrzeja Rosiewicza, Andrzeja Zauchy i Ryszarda Rynkowskiego i wielu innych. W 2006 roku Zespół “Chawira” został nagrodzony Złotym Liściem za całokształt działalności na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Krakowie. O zespole pisała wielokrotnie prasa m.in. krakowska, kielecka, nowojorska, lwowska, linzowska, wiedeńska itp.

Skład podstawowy:

Magdalena Sowa – Zyzańska -wokal

Aleksandra Rogowiec – wokal, skrzypce,

Andrzej Michalski – piano, keyboard,

Karol Wróblewski – akordeon,

Grupa teatralno- muzyczna ,,Chawira”:

Magdalena Sowa-Zyzańska, Urszula Kosiec, Aleksandra Rogowiec, Elżbieta Koc, Jakub Trałka, Michał Ryguła, Dominik Kuśnierczyk, Andrzej Michalski, Karol Wróblewski.

Osoby współpracujące:

Wojciech Habela (aktor), Jaga Wróńska (wokal), Dagmara Moskwa (wokal), Krzysztof Bochenek (aktor), Adrian Domarecki (wokal), Daniel Mazurkiewicz (piano), Aleksandra Żmuda (flet),