NIESAMOWITE PRZYGODY SKARPETEK
Justyna Bednarek

* WSZYSTKIE * Zadzwoń

Skarpetki czasem wybierają wolność… znikają z kosza na pranie i ruszają w świat… Pewnie dlatego w każdym domu jest tyle skarpet bez pary! Znikają? Czy to możliwe? W bajkach wszystko jest możliwe! Niesamowite przygody skarpetek to najnowsze przedstawienie Teatru Nowego w Zabrzu dla młodych widzów.

na podstawie „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”
autor: Justyna Bednarek
adaptacja, teksty piosenek i reżyseria: Zbigniew Stryj
kostiumy: Joanna Puk
scenografia: Zbigniew Stryj, Joanna Puk
formy lalkowe, animacja i choreografia: Magdalena Ołdziejewska
przygotowanie wokalne: Marzena Mikuła-Drabek
muzyka: Bogdan Kisiel
projekcje: Paweł Janicki
asystent reżysera: Robert Lubawy
animacja elementów scenografii: Adam Tarkowski i Rafał Nowotny
inspicjent: Edyta Bicz

Mała Be – bohaterka spektaklu opowiada o przygodach skarpetek, które ruszyły w podróż. Ruszyły z ciekawości świata, ruszyłyby przeżyć przygody! Skarpetka zostaje filmową gwiazdą, detektywem, opiekunką myszek albo specjalistą od rozweselania dzieci…? TAK! Kto chce się przekonać, musi zobaczyć tę bajkę. Wtedy uwierzy w magiczny świat.

Twórcy przedstawienia sięgają po różne formy przekazu, aktorskie kreacje, multimedialne obrazy, animacja lalek i piosenki. Nasza opowieść jest wesoła i bogata w mądre przesłania. Jest wszystko, co w bajce być musi. Niech zatem pojawia się drodzy widzowie i wtedy… ruszamy!

Obsada:
Jolanta Niestrój-Malisz – Mama, Czerwona skarpetka, Bufetowa, Lekarz 2
Renata Spinek – Czarna skarpetka, Generałowa, Skarpetka polityk, Kucharka, Wrona
Dagmara Noszczyk – Szara skarpetka, Wiatr, Dziewczyna, Lekarz 1
Anna Konieczna – Be
Kasia Łacisz – Operator, Juror, Kot złodziej, Skarpetka w kropki
Krzysztof Urbanowicz – Reżyser, Jastrząb, Krzew 1, Tata, Wełniana skarpetka
Robert Lubawy – Hydraulik, Goniec, Krzew 2, Kapitan, Zielona skarpetka, Tata Kajtka
Maciej Kaczor – Krzew 3, Skarpetka w paski, Zły chłopiec, Hipis, Kajtek

Spektakl „Niesamowite przygody skarpetek” w reżyserii Zbigniewa Stryja jest adaptacją najbardziej utytułowanej książki autorstwa Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Należy dodać, że kultowa już książka dla dzieci, jest najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej 2016 roku!!! Nominowana była w konkursie IBBY, zdobyła tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej w konkursie Empiku Przecinek i Kropka oraz Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Pretendowała do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz znalazła się na liście 15 najlepszych książek roku 2016 według portalu Juniorowo.pl. To wspaniała i zabawna historia dla dzieci, która zarówno, bawi jak i uczy.

Pomyślmy chwilę… Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy jedną. I właśnie tak dzieje się w domu Małej Be. Otóż… zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

„Skarpetki górą, choć zawsze w dole
zawsze pod stołem nigdy na stole
częściej schowane, niż na widoku
lecz zawsze warto mieć je na oku”
(fragment sztuki)

Beata Dąbrowiecka
Zbigniew Stryj

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

  

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz

Justyna Bednarek, pisarka i ilustratorka – urodziła się w Warszawie w 1970 roku. Ukończyła tam Szkołę Muzyczną I-go stopnia im. Karola Szymanowskiego oraz liceum ogólnokształcące. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Postanowiła także rozszerzyć swoje artystyczne kompetencje decydując się na kurs rękodzieła artystycznego na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Autorka początkowo pracowała w redakcjach kobiecych czasopism, a także, jako tłumacz z języka francuskiego. W 2004 roku opublikowała wierszowane bajki dla dzieci. W 2015 roku wydała książkę pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Po sukcesie opowieści o szalonych skarpetkach w kolejnym roku (2016) Justyna Bednarek wydała dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun” oraz „W to mi graj. Bajki muzyczne”. Druga część przygód skarpetek została wydana w roku 2017 i nosiła tytuł: „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Ostatnimi napisanymi przez Justynę Bednarek opowieściami są: „Pan Kardan i przygoda z vetustasem” (2018) oraz „Babcocha” (2018). Pisarka stworzyła cykl książek pt. „Czytam sobie”, przy współpracy z wydawnictwem Egmont Polska. Justyna Bednarek jest również współautorką powieści obyczajowych dla dorosłych, które tworzy razem z dziennikarką i pisarką Jagną Kaczorowska. W roku 2018 powstały “Ogród Zuzanny”, “Ogród Zuzanny” Tom 2. „Odważ się kochać” oraz “Okruchy dobra”.

 

Premiera: 28 maja 2022 r.
Fotografie: Paweł JaNic Janicki