XX FDW MYKWA
Hadar Galron
Teatr Żydowski im. E. R. i I. Kamińskich
21.10 / czwartek
godz. 19:45

* WSZYSTKIE * Kup bilet

Czas trwania: 75 minut
Miejsce: Scena Teatru Nowego w Zabrzu
Bilety: 50/40 zł.
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
– – – – – –

„Mykwa” to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się 
w mykwie – rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji.

Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie. I tylko poprzez ciało można ją kontrolować.

W tajemniczym świecie rytualnej kąpieli, historie ośmiu kobiet rozwijają się na tle miejsca religinego rytuału i ewoluującej świadomości feministycznej. Wszechstronna analiza tradycji i rytuałów w tej przebojowej izraelskiej sztuce, jest pretekstem do spojrzenia na  pozycję kobiet w każdym społeczeństwie. W obecnej sytuacji polskich kobiet sztuka jest niezwykle aktualna.

Spektakl przeznaczony dla widza powyżej 16. roku życia.

Tekst: HADAR GALRON
Tłumaczenie: DOROTA SIKORSKA
Reżyseria: KAROLINA KIRSZ
Muzyka: JACEK MAZURKIEWICZ
Scenografia i kostiumy: EWA ŁANIECKA
Światła: MONIKA SIDOR
Projekcje multimedialne: AGATA OLCZAK-WAŁACHOWSKA
Obsada:

Monika Chrząstowska – Michal
Małgorzata Majewska – Hadwa
Sylwia Najah – Tehila
Izabella Rzeszowska – Eljeszewa
Alina Świdowska – Hindi
Małgorzata Trybalska – Esti
Ewa Tucholska – Szira
Ernestyna Winnicka – Szoszana

Bohaterki dramatu to kobiety w różnym wieku i usposobieniu. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Pojawienie się nowej pracownicy mykwy wyzwala różne reakcje bohaterek sztuki. Ich zachowania, opowieści i wyznania demaskują ich skrzętnie ukrywane tajemnice. Wychodzi na jaw, że każda ma coś do ukrycia…

„Mykwa” to jedna z najlepszych izraelskich sztuk. Napisana przez Hadar Galron, urodzoną 
w religijnej żydowskiej rodzinie w Londynie w roku 1970 dramaturżkę, scenarzystkę, reżyserkę, aktorkę i satyryczkę. Galron w wieku trzynastu lat wraz z rodziną wyjechała do Izraela. W czasie studiów teatrologicznych na Uniwersytecie w Tel-Avivie zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem i występować. W 2005 roku jej pierwsza pełnometrażowa sztuka „Mykwa” otrzymała nagrodę “Sztuki Roku” w Izraelu, zyskując następnie ogromną popularność na całym świecie.

Festiwal 2021

Kup bilet