Czas trwania: 75 minut
Miejsce: Scena Teatru Nowego w Zabrzu
Bilety: 50/40 zł.
Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
– – – – – –
Jesteśmy w kryzysie, ma on wiele imion, jedno z nich brzmi – konstytucja. Zanim uda nam się z niego wyjść, dobrze spróbować go najpierw zrozumieć.
Chcemy spojrzeć na dzisiejszy kryzys konstytucyjny z perspektywy historii, społecznych doświadczeń prawa, protestującej ulicy, wreszcie, z perspektywy samego teatru i artystów.
Chcemy zrozumieć jak, kiedy i po co (bo „po co” zawsze jest najważniejsze) powstawały kolejne polskie konstytucje – trzeciomajowa, marcowa, kwietniowa, prl-owska, wreszcie obowiązująca dziś konstytucja z 1997 roku.
Tekst: Jan Czapliński
Reżyseria: Aneta Groszyńska
Scenografia: Tomasz Walesiak
Wideo: Adam Zapała
Muzyka: Ela Orleans
Chcemy przypomnieć sobie wspólnie, na wszelki wypadek, czym właściwie jest konstytucja, jaka jest jej funkcja, i wreszcie – co jest w niej napisane. Bo jej lektura sama w sobie potrafi dodać wiary – a bez wiary nie da się przezwyciężyć żadnego kryzysu.
Chcemy odkryć konstytucję dla samych siebie. Znaleźć miejsca, w których prawo przestaje być abstrakcją, a zaczyna być życiową kwestią. A wreszcie wskazać te przestrzenie, w których ujawnia się obywatelska sprawczość, w których tętni żywotność, aktualność i istotność konstytucji.
W spektaklu wykorzystano zdjęcia autorstwa:
Bartosza bańki, łukasza cynalewskiego, maćka jaźwieckiego, sławomira kamińskiego, jędrzeja nowickiego, wojciecha olkuśnika, jakuba orzechowskiego, roberta robaszewskiego, grzegorza skowronka, tomasza wierzejskiego, dawida żuchowicza dzięki uprzejmości „agencji gazeta”, a także zdjęcie autorstwa marcina białka.
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej.