Czas trwania: 90 minut
Przedstawienie dla osób powyżej 15 roku życia.
Miejsce: Scena Teatru Nowego w Zabrzu
Bilety: 70/50 zł.
Teatr Współczesny w Szczecinie
– – – – – –
Trudno jest robić coś po raz pierwszy. Zwłaszcza gdy brakuje drogowskazów. Pierwsze kroki, pierwsza jazda na rowerze, pierwszy seks. Często czujemy się w tym lekko zagubieni. Nasze wczesne doświadczenia seksualności są różne. Bywają trudne, śmieszne, nieporadne. W tym spektaklu chcemy o nich opowiedzieć. O sobie, swoich przeżyciach, dylematach i zachwytach. Opowiemy o błędach, które kiedyś wydawały nam się końcem świata, a mimo to dziś potrafimy się z nich śmiać. Zapytamy się wzajemnie o to, co lubimy, o to gdzie stawiamy granice. Chcemy mówić o seksie, bo seksualność jest wrodzona i naturalna, a wszyscy jesteśmy seksualni. Będziemy mówić o seksie, bo brakuje bezpiecznej i otwartej przestrzeni, żeby o nim mówić. Jesteśmy tu po to, aby się odważyć. Żeby „odwstydzić” temat seksu.
Przedstawienie dla osób powyżej 15 roku życia powstało przy udziale młodzieżowej grupy eksperckiej.
(English descriptions below)
Jak na Polskę niezwykle odważny, a przecież subtelny i nie przekraczający żadnych granic spektakl, będący przykładem świetnej edukacji seksualnej, a zarazem – ważnej rozmowy o niej (…) przede wszystkim jest tu nowy język mówienia o seksie, pozbawiony tabu i wstydu. Jest brawurowe aktorstwo i ciekawa forma wizualna, uciekająca od stereotypowych obrazów seksu, jest także znakomita muzyka.”
– Przemek Gulda (instagram guldapoleca)
„Edukacja seksualna” to diabelnie zabawna rzecz. Komizm spektaklu wynika z tego, że i widzowie, i wykonawcy są mimo wszystko bezradni. Czule przyglądamy się sobie nawzajem i razem stawiamy pierwsze kroki, kontemplując absurdalność świata, w którym żyjemy. Nad „Edukacją (…)” pracowała grupa ekspercka złożona z nastolatek i nastolatków, z którymi konsultowano treści przekazywane w spektaklu. To kolejny ważny krok w stronę szukania nowego, demokratycznego języka w teatrze. (…) Mam poczucie, że w Teatrze Współczesnym w Szczecinie tego premierowego wieczoru rozpoczęła się rewolucja.”
– Zofia Kowalska (Teatr dla Wszystkich)
Spektakl Buszewicza udowadnia, że teatr może stać się jedną z przestrzeni edukacji seksualnej, a dodatkowo robić to z wdziękiem, humorem i wyobraźnią (…).”
– Teresa Fazan (Dwutygodnik)
scenariusz i reżyseria: MICHAŁ BUSZEWICZ
scenografia i kostiumy: DORIS NAWROT
muzyka: BAASCH
choreografia: KATARZYNA SIKORA
reżyseria światła: ALEKSANDR PROWALIŃSKI
konsultacja seksuolożki: MAJA WENCIERSKA
konsultacja w obszarze intymności
i reprezentacji społeczności LGBTQ+: AGNIESZKA RÓŻYŃSKA
asystent scenografki: MICHAŁ DOBRUCKI
asystent reżysera: WOJCIECH SANDACH