XXII FDW SŁOWNIK PTASZKÓW POLSKICH
Jakub Morawski / reż. Krzysztof Materna
Teatr Bagatela w Krakowie
16.10 / poniedziałek
godz. 18:00

* WSZYSTKIE * Kup bilet

150 minut (1 przerwa)

UWAGA, przedstawienie tylko dla widzów dorosłych!

Polska język – trudna język

„Słownik Ptaszków Polskich” to tekst, którego głównym bohaterem jest; nasycony anglicyzmami, powtórzeniami i pseudo luzackimi frazami, język polski. Autor „Słownika” -Jakub Morawski  – o inspiracji jaką stanowi dla niego język i zabawa nim, mówi w ten sposób:  Polszczyzna po prostu mnie ciekawi. Moja zabawa językiem, nie wynikała z niezgody czy buntu, lecz miała podłoże krytyczne w pozytywnym sensie tego słowa – większe uwrażliwienie się na język i świadome, twórcze nim operowanie. Interesują mnie sposoby kreacji i posługiwania się różnymi językami w mowie i piśmie.  Ciekawi mnie geneza form językowego istnienia, w tym najbardziej języki najnowsze i „najżywsze”, wymyślane i używane na co dzień przez różne grona ich użytkowników: warstwy społeczne, grupy wiekowe, zawodowe, subkultury.

Autor:
Jakub Morawski
Adaptacja/ Teksty/ Reżyseria
Krzysztof Materna
Kostiumy i scenografia:
Katarzyna Sankowska
Muzyka:
Jacek Ostaszewski
Kierownik muzyczny:
Artur Sędzielarz
Choreografia i ruch sceniczny:
Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek
Reżyseria świateł:
Marek Oleniacz
Reklamy ptaszków:
Krystyna Czubówna,
Michał Materna
Asystent reżysera/Inspicjent:
Magdalena Gródek

Obsada:
Ewa Mitoń
Anna Rokita
Magdalena Walach
Magdalena Woleńska
Katarzyna Chlebny gościnnie
Krzysztof Materna
Michał Kościuk
Wojciech Leonowicz
Maciej Sajur

Krzysztof Materna zafascynowany tekstem Morawskiego, zaadoptował opowiadanie, które na scenie zostało rozpisane na  jedenastu wykonawców, którzy prezentują różne typy ludzkie. Traktuję tę komedię obyczajową jako terapeutyczne podejście do klanów językowych w Polsce. Jesteśmy jednym narodem, obowiązującym językiem jest polski, ale przecież różne grupy społeczne czy kulturowe posługują się różnymi jego odmianami. Nie chodzi jedynie o wyrażenia, ale również o pewną filozofię języka, która dla tych grup jest niesamowicie ważna, bo to ona buduje ich tożsamość. Inaczej mówi prezenter z telewizji śniadaniowej, inaczej słuchacz Radia Maryja, inaczej uczestnik powstania, a inaczej ci, którzy właśnie wrócili z pracy w Anglii – wyjaśnia reżyser przedstawienia.

W barwnym spektaklu, do którego muzyką napisał Jacek Ostaszewski, a kostiumy i scenografię zaprojektowała Katarzyna Sankowska, widzowie usłyszą także legendarny głos Krystyny Czubówny.

Recenzje:

Jakub Morawski „Słownik Ptaszków Polskich”, adaptacja/teksty/reżyseria Krzysztof Materna, scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska, choreografia i ruch sceniczny: Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek, muzyka: Jacek Ostaszewski, kierownik muzyczny: Artur Sędzielarz, reklamy ptaszków: Krystyna Czubówna i Michał Materna,  reżyseria świateł: Marek Oleniacz, asystent reżysera/inspicjent: Magdalena Gródek

Jakub (Kuba) Morawski jest absolwentem filmoznawstwa oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2021 roku obronił doktorat na tejże uczelni z dyscypliny nauk o sztuce. Od ponad dekady mieszka w Azji pomiędzy Singapurem a Hong Kongiem. Zawodowo pracuje na uczelni jako wykładowca przedmiotów związanych z kinem. Amatorsko zajmuje się kreatywnością literacko-filmową. „Słownik Ptaszków Polskich” to jego debiutancka sztuka, która powstała na podstawie nagrodzonych opowiadań w konkursie literackim „Otwartym tekstem”.

Krzysztof Materna jest reżyserem, aktorem, producentem telewizyjnym i teatralnym. Laureat dwóch nagród Wiktora za najlepszy program telewizyjny. Wspólnie z Wojciechem Mannem zwycięzca  w plebiscycie „polityki” na najważniejsze osobowości telewizyjne. W twórczości teatralnej wyróżnił się oryginalna linią repertuarową, kreując autorskie spektakle.  Od 1979 roku współpracował z wieloma scenami w całej Polsce. Realizował przedstawienia m.in.: w Starym Teatrze w Krakowie, warszawskich: Rampa, Studio Buffo, Polonia, Imka i och-Teatrze, Teatrze Śląskim w Katowicach i w Teatrze Polskim w Szczecinie.

W lipcu 2020 został zastępcą dyrektora Teatru Bagatela ds. artystycznych. W Bagateli wyreżyserował: widowisko muzyczne Bagatela śpiewa, spektakl Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits, recital Piosenki odNowa. Kamila Klimczak.

 

Premiera: 7 stycznia 2023 r.

Festiwal 2023

Kup bilet