ZEMSTA

Aleksander Fredro

Komedia
Czas trwania: 1 godz. 40 min. / Jedna przerwa
– – – – – –

To najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry , napisana mistrzowskim wierszem i ze świetnie zarysowanymi postaciami. Akcja utworu dzieje się w Polsce – czyli wszędzie. W momencie lwowskiej prapremiery w 1834 r. sztuka ta odwoływała się niby do dawnego świata kontuszowego , który żył gdzieś poza czasem i przestrzenią.; nie krytykowała szlachetczyzny ani też jej nie pochwalała.

Tekst: Aleksander Fredro
Reżyseria: Zbigniew Stryj
Scenografia: Bartłomiej Latoszek
Kostiumy: Joanna Puk
Muzyka: Marzena Mikuła-Drabek
Inspicjent/sufler: Jacek Tomaszewski

Dramat
1 godz. 40 min.

„Zemsta” jest parodią polskiego charakteru narodowego , dotyczącą nie tylko szlachty, ale także tych co przyszli po niej, przejmując jej cechy. Zwarta akcja utworu toczy się szybko, poprzez zaskakujące zwroty i nieoczekiwane zmiany sytuacji. Komizm polegaja w dużej mierze na bezużyteczności intryg głównych bohaterów: Cześnika i Rejenta, które przynoszą rezultat odwrotny do oczekiwanego. Cześnik walczy o względy Postoliny, ciągnie zadawniony spór z Rejentem o mur graniczny , chce do niego strzelać z gwintówki, wyzywa na pojedynek , śle posła Papkina – i wszystko na nic. W dodatku, to co miło być ostateczną zemstą – potajemne wydanie Klary za Wacława na złość ojcu – niespodziewanie przynosi zgodę i mnóstwo korzyści. Zwycięża miłość , ale gdzieś na stronie pozostaje gorzka wiedza Papkina: „Każdy siebie ma na względzie a drugiego za narzędzie”.

Premiera: 17 marca 2018 r.
Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Fotografie: Paweł JaNic Janicki

Terminy przedstawienia:

ZEMSTA – Aleksander FredroZadzwoń

* WSZYSTKIE *

Komedia Czas trwania: 1 godz. 40 min. / Jedna przerwa – – – – – – To najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry , napisana mistrzowskim wierszem i ze świetnie zarysowanymi postaciami. Akcja utworu dzieje się w Polsce – czyli wszędzie. W momencie lwowskiej prapremiery w 1834 r. sztuka ta odwoływała się niby do dawnego świata kontuszowego […]

WIĘCEJ...
Font Resize
Kontrast