ZEMSTA
Aleksander Fredro / reż. Zbigniew Stryj

* WSZYSTKIE * Zadzwoń

“Zemsta” to najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry, napisana mistrzowskim wierszem i ze świetnie zarysowanymi postaciami. Akcja utworu dzieje się w Polsce – czyli wszędzie.
* * *
Komedia, Czas trwania: 1 godz. 40 min. / Jedna przerwa
– – – – – –

W momencie lwowskiej prapremiery w 1834 r. sztuka ta odwoływała się niby do dawnego świata kontuszowego, który żył gdzieś poza czasem i przestrzenią; nie krytykowała szlachetczyzny ani też jej nie pochwalała. “Zemsta” jest parodią polskiego charakteru narodowego, dotyczącą nie tylko szlachty, ale także tych co przyszli po niej, przejmując jej cechy. Zwarta akcja utworu toczy się szybko, poprzez zaskakujące zwroty i nieoczekiwane zmiany sytuacji.

Reżyseria: ZIGNIEW STRYJ
Scenografia: BARTŁOMIEJ LATOSZEK
Kostiumy: JOANNA PUK
Muzyka: MARZENA MIKUŁA-DRABEK

Komizm polega w dużej mierze na bezużyteczności intryg głównych bohaterów: Cześnika i Rejenta, które przynoszą rezultat odwrotny do oczekiwanego. Cześnik walczy o względy Postoliny, ciągnie zadawniony spór z Rejentem o mur graniczny, chce do niego strzelać z gwintówki, wyzywa na pojedynek, śle posła Papkina – i wszystko na nic. W dodatku, to co miło być ostateczną zemstą – potajemne wydanie Klary za Wacława na złość ojcu – niespodziewanie przynosi zgodę i mnóstwo korzyści. Zwycięża miłość, ale gdzieś na stronie pozostaje gorzka wiedza Papkina: “Każdy siebie ma na względzie a drugiego za narzędzie”.

Obsada:
Cześnik – Zbigniew Stryj
Klara – Anna Konieczna
Rejent – Marian Wiśniewski
Wacław – Maciej Kaczor
Podstolina – Joanna Romaniak / Dorota Rusek-Binowska
Papkin – Grzegorz Cinkowski
Dyndalski – Krzysztof Urbanowicz
Śmigalski – Jakub Piwowarczyk
Perełka – Robert Lubawy
Mularz – Jarosław Karpuk
Mularz – Andrzej Kroczyński
Rózia – Jolanta Niestrój-Malisz

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Fotografie: Paweł JaNic Janicki