ZBIGNIEW STRYJ
ZBIGNIEW STRYJ

Zbigniew Stryj urodzony w 1968 roku w Zabrzu. Ukończył PWST we Wrocławiu (Wydział Aktorski). Od 1997 – Aktor Teatru Nowego w Zabrzu. Zagrał ponad 40 ról teatralnych. Nagrodzony:

– Nagroda im. Leny Starke za rolę Nikta w „Kreacji” Iredyńskiego
– Złota Maska za rolę Alfreda w „Mężu i Żonie” Fredry
– Nagroda Aktorska na III Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”- Zabrze 2003 za rolę Kapitana Musiała w „Wampirze” W.Tomczyka.
– NAGRODA AKTORSKA MINISTRA KULTURY X OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W WARSZAWIE – ZA ROLĘ ALBINA MUSIAŁA W SPEKTAKLU „WAMPIR” WOJCIECHA TOMCZYKA W REŻYSERII MARCINA SŁAWINSKIEGO..

Do najważniejszych ról zalicza:
AA – „Emigranci” S.Mrożka
Moczarski – „Rozmowy z Katem” Moczarskiego
Garderobiany Norman – „Garderobiany” R.Harwood’a
Hendel – „Kolacja na cztery ręce” Bartz’a
Zbyszko – „Dulska Musical” Hanuszkiewicza wg Zapolskiej
Opiekun – „Zapiski więzienne” S.Wyszyńskiego
Turtuffe – „Turtuffe” Moliera
Marcin Kabat – „Igraszki z Diabłem” J.Drdy
Pan – „Świeczka zgasła” Fredry
Onastryk – „Szkoła błaznów” Ghelderode
Widmo Dziedzica – „Dziady” cz.II A.Mickiewicza
Fon Kostryn – „Balladyna” J.Słowackiego
oraz role w farsach „Wszystko w rodzinie” , „Szczęściarz” („Z rączki do rączki”) „Farsa na trzy sypialnie” .
Albin Musiał – „Wampir”
Józef K. – „Proces”

Ma w swoim dorobku role w gwarze śląskiej:
Syn – „Wigilia po Śląsku” M.Gerlicha
Jorg Ciapała – „Zolyty” M.Makuli (spektakl emitowany w TVP II ; produkcja Antena Górnośląska)
„Skarbnik” i „Przewoźnik” – małe formy teatralne wg własnego tekstu (Podziemia Skansenu Królowa Luiza).

 

Występował również w filmach m.in. : „Gorący czwartek”, „Barbórka”, „Co słonko widziało”, „Drzazgi”, „Generał Nil”; a także w serialach telewizyjnych, m.in. „Święta wojna”, „Na Wspólnej”. W 2007 r. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uzyskał nagrodę za męską rolę drugoplanową w filmie „Benek” w reż. R. Glińskiego Jest również laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury (2007), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury (2009) oraz nagrody Hanys, przyznawanej przez władze samorządowe Rudy Śląskiej wspólnie z Kabaretem Rak. Wyróżniony również Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” (2009).

Autor kilku tomików poetyckich, utworów dramatycznych (m.in. „Żywi ludzie”, „Obraz”, „Musi przyjść”) i scenariuszy teatralnych („Ojcowizna); pisze też teksty piosenek, również w gwarze śląskiej. Już na początku swej kariery aktorskiej zainicjował w Teatrze Nowym działalność sceny II Forum, na której debiutował jako reżyser. Doświadczenia reżyserskie kontynuuje zarówno na macierzystej scenie (m.in. „Listy śpiewające” A. Osieckiej, „Draka w tropikach Ptaka i Słonika” własnego autorstwa, „Zemsta” A. Fredry, „Modliszka” A. Nicolai’a), w innych teatrach instytucjonalnych (m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku Białej), jak i w teatrze niezależnym – jest współtwórcą i kierownikiem artystycznym Sceny Propozycji, działającej przy zabrzańskim Stowarzyszeniu Pro Futuro, na której zrealizował szereg spektakli autorskich, głownie o tematyce śląskiej. Poświęca się również twórczości radiowej, zarówno jako autor, aktor i reżyser.

Od lat powtarza, że w jego życiu najważniejsza jest rodzina – żona i dwie córki. Swoją przygodę ze sceną rozpoczął od śpiewania w heavy metalowym zespole i do dziś muzyka ta najbliższa jest jego sercu.