TEATR POLSKA 2019 – THE END

Właśnie zakończyliśmy trzy trasy wyjazdowe projektu TEATR POLSKA ze spektaklem „KRÓLOWIE STRZELCÓW. SPORT W CIENIU IMPERIUM” w reżyserii Piotra Ratajczaka. I musimy dodać, że z ogromnym sukcesem!!! Dotarliśmy do dziewięciu malowniczych miejsc: Stąporkowa, Dębicy, Staszowa, Oławy, Kłodzka, Jelcza-Laskowic, Głogowa, Brzegu Dolnego, Szprotawy – w których owacjom na stojąco i brawom po zakończonym spektaklu – nie było końca!

Wspaniałe opinie publiczności, wypowiadane podczas wspólnych spotkań, utwierdziły nas w przekonaniu, jak wspaniałym przedstawieniem, budzącym szereg emocji, są „Królowie strzelców”. W każdym miejscu spektakl poprzedziły warsztaty teatralne, które bezpośrednio nawiązywały do tematyki „Królów strzelców” czyli nierozerwalnie związanych ze sobą – spotu i polityki. Wspólnie z uczestnikami (którymi były zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualni uczestnicy) zastanawialiśmy się, czy istnieją w sporcie zasady fair play i jakie czynniki mogą wpłynąć na rozwój kariery sportowej, bądź jej załamanie. Należy również dodać, że ilość widzów, która obejrzała nasz spektakl była imponująca.

Na szczególną uwagę zasługuje urzekająca gościnność gospodarzy poszczególnych miejscowości. W niektórych z nich pojawiliśmy się już po raz drugi (w 2015 również w ramach projektu TEATR POLSKA – ze spektaklem „Jasiu albo polish joke” w reżyserii Macieja Podstawnego).

Był to wspaniały i niezapomniany czas….

ORGANIZATOR:

TEATR POLSKA 2019
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

To już 11 edycja programu TEATR POLSKA, do którego Komisja Artystyczna zakwalifikowała 18 spektakli. Od 1 września do 30 listopada 2019 r. szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną:
 Aktorzy Koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna, reż. Piotr Ratajczak, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
 Don Kichot, reż. Konrad Dworakowski, Grupa Coincidentia/Teatr Pinokio w Łodzi
 Jeremi się ogarnia. LOL, reż. Tomasz Valldal-Czarnecki, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
 Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium, reż. Piotr Ratajczak, TEATR NOWY w Zabrzu
 Kyś, reż. Igor Gorzkowski, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło
 Lorem Ipsum, reż. Paweł Urbanowicz, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”/ kolektyw Vagabond Physical Collective
 Matka Makryna, reż. Irena Jun, STUDIO teatrgaleria
 Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko, reż. Ewa Maria Wolska, Teatr FRAKTAL/Fundacja FRAKTAL
 Staś i Zła Noga, reż. Bartłomiej Błaszczyński, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego
 Švejk, reż. Joanna Zdrada, Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku
 Szac, reż. Iwona Woźniak, Teatr Naumiony/ Fundacja Szafa Gra Ornontowice
 Thriller, reż. Paweł Sakowicz i Anna Smolar, Nowy Teatr
 Tragedia Jana, reż. Waldemar Raźniak, Teatr CHOREA
 Trzy ćwierci do śmierci, opieka artystyczna Mateusz Smaczny, Teatr Martin/ Poznańska Fundacja Artystyczna
 We_selle, reż. Wojciech Mochniej, M for Culture Foundation
 Wiedźmin. Turbolechita, reż. Piotr Sieklucki, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie
 Wyzwolenia, reż. Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
 Zrobie co zechce, reż. Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska, Stowarzyszenie Artystyczne “Porywacze Ciał & CO.”

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na: www.teatrpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *