W POLSKĘ JEDZIEMY!!!

Wspaniała informacja!!! Spektakl „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w reżyserii Piotra Ratajczaka zakwalifikowany został do programu TEATR POLSKA.

Spośród 105 zgłoszonych spektakli znaleźliśmy się w finałowej osiemnastce!!!

Tak więc od września ruszamy w trasę !!!

Spektakl „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” duetu Piotr Rowicki i Piotr Ratajczak jest pretekstem do rozmowy na temat nierozerwalnie ze sobą splecionych – sportu i polityki. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy… To sport staje się bronią w walce o wolność. Ale równie dobrze może być on narzędziem, za pomocą którego umacnia się prestiż i siłę państw autorytarnych, imperialnych, czy totalitarnych. Spektakl inspirowany jest książką Zbigniewa Rokity. Występują: Anna Konieczna, Monika Kulczyk, Katarzyna Łacisz, Mateusz Lisiecki-Waligórski, Jakub Piwowarczyk, Krzysztof Satała i Tomasz Tywoniuk.

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny.  Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie jest to pierwszy objazd zabrzańskiej sceny w ramach tego programu. W roku 2015 ze spektaklem „Jasiu albo polish joke” w reżyserii Maciej Podstawnego odwiedziliśmy 17 miejscowości. Mamy nadzieję, że w tym roku powrócimy do poniektórych malowniczych miejsc, tym razem ze spektaklem „Królowie strzelców”.

 

ORGANIZATOR:

TEATR POLSKA 2019
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

To już 11 edycja programu TEATR POLSKA, do którego Komisja Artystyczna zakwalifikowała 18 spektakli. Od 1 września do 30 listopada 2019 r. szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną:
 Aktorzy Koszalińscy, czyli komedia prowincjonalna, reż. Piotr Ratajczak, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie
 Don Kichot, reż. Konrad Dworakowski, Grupa Coincidentia/Teatr Pinokio w Łodzi
 Jeremi się ogarnia. LOL, reż. Tomasz Valldal-Czarnecki, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
 Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium, reż. Piotr Ratajczak, TEATR NOWY w Zabrzu
 Kyś, reż. Igor Gorzkowski, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło
 Lorem Ipsum, reż. Paweł Urbanowicz, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”/ kolektyw Vagabond Physical Collective
 Matka Makryna, reż. Irena Jun, STUDIO teatrgaleria
 Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko, reż. Ewa Maria Wolska, Teatr FRAKTAL/Fundacja FRAKTAL
 Staś i Zła Noga, reż. Bartłomiej Błaszczyński, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego
 Švejk, reż. Joanna Zdrada, Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku
 Szac, reż. Iwona Woźniak, Teatr Naumiony/ Fundacja Szafa Gra Ornontowice
 Thriller, reż. Paweł Sakowicz i Anna Smolar, Nowy Teatr
 Tragedia Jana, reż. Waldemar Raźniak, Teatr CHOREA
 Trzy ćwierci do śmierci, opieka artystyczna Mateusz Smaczny, Teatr Martin/ Poznańska Fundacja Artystyczna
 We_selle, reż. Wojciech Mochniej, M for Culture Foundation
 Wiedźmin. Turbolechita, reż. Piotr Sieklucki, Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie
 Wyzwolenia, reż. Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
 Zrobie co zechce, reż. Maciej Adamczyk i Katarzyna Pawłowska, Stowarzyszenie Artystyczne “Porywacze Ciał & CO.”

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na: www.teatrpolska.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *