WINCENTY GRABARCZYK NAGRODZONY

27 września o godz.17.00 w Domu Muzyki i Tańca, podczas Święta Miasta Zabrze nasz wieloletni aktor Wincenty Grabarczyk otrzymał prestiżową nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Nagrodę tę osobiście wręczyła Prezydent Miasta P. Małgorzata Mańka – Szulik.

Wincenty Grabarczyk – aktor, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Zabrzu w latach 1993-1996. W 1953 roku ukończył Katowickie Studio Dramatyczne, a już rok wcześniej debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Był również aktorem Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Wybrzeże w Gdańsku; obecnie związany z Teatrem Kwadrat w Warszawie. Jednak to zabrzański Teatr Nowy stał się dla niego domem na ponad 25 lat, do którego wciąż powraca z wielkim sentymentem. Jednym z jego najbardziej odległych, ale wciąż zaskakująco świeżych wspomnień jest postań Nicka w „Marii Stuart”, pierwszej samodzielnej premiery Teatru Nowego, gdzie „zwłaszcza scenę śmierci Grabarczyk rozegrał znakomicie, a jego postać budziła szczerą sympatię widowni”. Tuż za nią sytuuje się w pamięci tytułowy Ryszard III z tragedii Szekspira, rola która wymagała od aktora „niebywałej kondycji fizycznej i artystycznej, ogromnej dyscypliny oraz skupienia”. Ryszard III stał się niekwestionowanym sukcesem, którego, jak mówi nie do końca spodziewał się, przystępując do prób stolikowych. Wreszcie Horodniczy z „Rezwizora” rola ważna dla Wincentego Grabarczyka, bo próbował zsumować w niej ponad 150 postaci, jakie stworzył przed zagraniem tego symbolu przekupnego biurokraty. Ma w dorobku olbrzymi repertuar – morze klasyki polskiej i obcej ( w niektórych tytułach grał kilkakrotnie, w różnych realizacjach), wiele utworów współczesnych. Postacie naiwnie dobre i czułe, a także tyrani, złośliwcy, okrutnicy. Długie monologi i zbiorowe śpiewanie. Prostacy i arystokraci. Synowie, ojcowie, dziadkowie. Plan pierwszy i epizody, z których każdy próbował przez parę minut nasycić prawdziwym życiem. Komedia, tragedia, głębokie studia psychologiczne. Grał Moliera (m.in. w „Skąpcu”, „Świętoszku”, „Grzegorzu Dyndale”), ale i Pintera (w „Dozorcy”); grał Fredrę (m.im. w „Zemście), ale i Ostrowskiego („I koń się potknie”, „Intratna posada”) i mnóstwo innych ról. Występował również w wielu filmach m.in.: „Zaczarowany rewolwer”, „ Jest mi lekko”, „Ultimatum” „Urodzony po raz trzeci”, „Niech żyje miłość”, „Angelus”, i serialach m.in. „Dom”, „Odlot”, „Blisko coraz bliżej”, „Klan”, „Lokatorzy”, „Niania”.

Uhonorowany wieloma nagrodami m.in.

1960 – Nagroda (Wrocław – I FPSW – wyróżnienie za rolę Nicka w “Marii Stuart”)

1968 – Srebrna Odznaka Zasłużony dla Województwa Katowickiego

1970 – Nagroda (Czarne Diamenty – od redakcji “Wiadomości Zagłębia” za tytułową rolę w “Świętoszku”)

1974 – Złoty Krzyż Zasługi

1979 – Krzyż Kawalerski OOP

1980 – Złota Maska za rolę tytułową w “Ryszardzie III” Shakespeare’a

1984 – Nagroda (Złota Maska (Śląsk))

1995 – Medal im. Mariana Mikuły – Zasłużonemu dla Kultury Teatralnej

1996 – Nagroda Złota Maska

2009 – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Gorąco gratulujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Krzysztof pisze:

    Pamiętam Pana Wincentego Grabarczyka w komedii A. Fredry “Rewolwer”. Było to z pięćdziesiąt lat temu w Teatrze Nowym w Zabrzu. Publiczność śmiała się do łez a ulubione słówko bohatera: “sekatura”, powtarzane później w towarzyskich rozmowach, stało się hasłem, oznaką niemal wtajemniczenia, przywołując atmosferę tamtej uczty duchowej i wspaniałej zabawy. Żal, że postacie takie, jak Pan Wincenty nie są znane szerokiej publiczności krajowej.