XX FDW JURY

Dorota Buchwald jest teatrologiem, od trzydziestu lat dokumentującym historię i współczesny stan teatru polskiego. Prowadziła prace Działu Dokumentacji Związku Artystów Scen Polskich oraz Pracowni Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej w Instytucie Teatralnym. Współtworzyła od podstaw Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, kierując nim jako dyrektor w latach 2014-2018. Dzięki wieloletniej pracy jej i współpracującego z nią zespołu Instytut Teatralny stał się jedną z najważniejszych instytucji teatralnych w Polsce oraz znaczącym miejscem spotkań i dialogu ludzi teatru i miłośników teatru. Redaktor miesięcznika DIALOG w latach 1995 – 2013. Wydawca, autorka i współautorka oraz redaktor wielu publikacji z dziedziny historii teatru oraz badań teatrologicznych, współautorka i kuratorka wystaw, inicjatorka licznych programów, mających na celu popularyzację sztuki teatru oraz propagowanie publicznego charakteru jej obecności i roli w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Michał Centkowski, rocznik 1988. Kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2012–2014 publikował w wortalu e-teatr.pl felietony oraz recenzje w ramach Nowej Siły Krytycznej. Współpracował z magazynem Dwutygodnik.com, artPapierem oraz miesięcznikiem „Teatr”. Od 2013 roku jest członkiem komisji „Złotych Masek” Województwa Śląskiego. Od 2014 roku jest recenzentem tygodnika „Newsweek Polska”. Laureat Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych. Juror Paszportów Polityki w dziedzinie Teatru. Zabrzanin z urodzenia.

Łukasz Drewniak jest krytykiem teatralnym, redaktorem, moderatorem, selekcjonerem i konsultantem. Ekspert od współczesnego teatru litewskiego. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Redaktor książek „Dziennik podróży z Kantorem” Wacława i Lesła, wa Janickich oraz biografii Izabelli Cywińskiej „Dziewczyna z Kamienia”. Dyrektor artystyczny Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2002–2005. Pomysłodawca tyskiego TopOFFFestival. Wieloletni recenzent teatralny „Tygodnika Powszechnego” (1995–2005), „Przekroju” (1999–2012), „Dziennika. Gazety prawnej” (2005–2010). Do roku 2015 współpracował z TVP Kultura jako redaktor i prezenter. Selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka w ramach Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Współtworzy program impresaryjny lubelskiego Teatru Starego i prowadzi na tej scenie cykl debat „Bitwa o kulturę”. Na portalu teatralny.pl jest autorem cyklu „Kołonotatnik”, na który składają się teksty publicystyczne, eseje teatralne, recenzje i facecje. Mieszka w Krakowie.

Marcin Sławiński, aktor i reżyser, absolwent wydziałów aktorskiego i reżyserii warszawskiej PWST. Od 1973 r. był aktorem Teatru Narodowego, zagrał w tym czasie wiele ról teatralnych, filmowych. telewizyjnych i radiowych. Od 1983 r. pracuje głównie jako reżyser. Był etatowym reżyserem teatrów Narodowego i Powszechnego w Radomiu, z warszawskim Kwadratem i łódzkim Powszechnym był związany jako dyrektor artystyczny i reżyser. Zrealizował ponad 100 przedstawień w 30 teatrach polskich i zagranicznych. Reżyserował spektakle teatru TV, teatru PR, operetki i telewizyjny sitcom. Jego przedstawienia “Wampir”, “Zaręczyny” i “Źli Żydzi” z Teatru Nowego w Zabrzu były pokazywane na festiwalach “Rzeczywistość przedstawiona” zdobywając szereg nagród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *