XXI FDW HISTORIA FESTIWALU

Już niebawem rusza XXI Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022

Organizatorzy: Miasto Zabrze i Teatr Nowy
Dyrektor Artystyczny: Bogdan Ciosek (od 2001 do 2007 r.)
Dyrektor Organizacyjny Andrzej Lipski (od 2001 do 2007 r.)
Sekretarz Festiwalu: Urszula Makselon (od 2001 do 2002 r.)
Sekretarz Festiwalu : Beata Dąbrowiecka (od 2003 r. do teraz)
Kierownictwo Festiwalu w latach 2008 – do teraz – zespół pod kierunkiem Dyrektora Naczelnego Jerzego Makselona

„Rzeczywistość przedstawiona”… październik… to wyjątkowy czas, który już na stałe wpisał się w tradycję teatralną miasta Zabrze, ale nie tylko… To coroczna okazja do obejrzenia dobrych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami z całej Polski! To także idealnie wykorzystana szansa artystycznej edukacji młodych widzów, od lat okupujących kasy, w oczekiwaniu na bilet, z którego ktoś zrezygnuje albo chociaż na wejściówkę. „Wartością samą w sobie jest fakt , że przez tydzień w takim zagęszczeniu, tatr próbuje rozmawiać z młodzieżą o otaczającym ją świecie. To często jest obraz świata nieuładzonego, obraz drażniący i prowokujący, ale przecież wart zastanowienia. Młody widz uczy się w ten sposób, że w teatrze warto szukać nie tylko rozrywki i przyjemności, ale też zachęty do myślenia. Uczy się, a potem do teatru przychodzi z własnej woli. Nie tylko w czasie festiwalu” – mówi Jacek Sieradzki, znany krytyk teatralny, który wielokrotnie zasiadał w Jury Festiwalu.

„Rzeczywistość przedstawioną” wymyślił nieżyjący już Stanisław Bieniasz, pisarz i dramaturg, a współtwórcami byli: Andrzej Lipski, aktor i wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny zabrzańskiej sceny oraz Bogdan Ciosek – reżyser.

Bieniasza szalenie interesowała współczesność i jej odbicie w sztuce. Wnikliwie przyglądał się polskim przemianom ustrojowym i obyczajowym, naszemu stosunkowi do historii, uczeniu się demokracji i potknięciom dnia codziennego. Uważał, że teatr to jest dobre miejsce do dyskusji na te tematy, a dramaturdzy powinni o nich pisać. W Polsce nie było w tamtym czasie żadnego przeglądu sztuk współczesnych, zabrzański festiwal trafił więc na podatny grunt. Z drugiej strony pomysłodawcy i organizatorzy „Rzeczywistości przedstawionej” mieli świadomość, że ograniczenie się wyłącznie do dramaturgii polskiej nieomal z definicji ograniczy też siłę i znaczenie przeglądu. Ostatecznie festiwal prezentuje więc sztuki polskich i zagranicznych autorów, napisane po 1989 roku.

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022 odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy, w dniach od 15 – 23 października.

Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni dwudziestu poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m. in. Teatr Studio i Teatr Polonia w Warszawie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rozmaitości w Warszawie, Teatr Stary w Krakowie, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bielsku – Białej, TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, a także Teatry z Gruzji i Ukrainy. Festiwal ma charakter konkursowy, a Jury (oraz Jury „Młodych”) decyduje o przyznaniu nagród w kilku kategoriach. Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m. in. warsztaty dramatopisarskie i aktorskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, Teatrotekę (cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych), prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona”, dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.

Serdecznie zapraszamy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *