XXI FDW JURY

Dorota Buchwald teatrolożka, praktyczka i teoretyczka dokumentowania teatru, redaktorka wydawnictw teatralnych i książek, autorka tekstów o teatrze i rozmów drukowanych w „Antenie”, „Teatrze”, „Dialogu”, „Notatniku Teatralnym” i „Pamiętniku Teatralnym”, pomysłodawczyni i redaktorka elektronicznej Encyklopedii Teatru Polskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. W latach 2014-2018 dyrektorka Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Michał Centkowski  absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Publicysta, kurator, recenzent teatralny tygodnika Newsweek Polska. W latach 2012-2014 publikował w portalu e-teatr.pl felietony, oraz recenzje w ramach Nowej Siły Krytycznej. Współpracował między innymi z Onetem, Dwutygodnikiem, Monitorem, Notatnikiem Teatralnym, miesięcznikiem „Teatr” oraz „Deutsches Theater Magazine”. Od 2013 roku jest członkiem komisji „Złotych Masek”. Laureat konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla Młodych Krytyków Teatralnych, juror Paszportów Polityki w dziedzinie Teatru. Członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Kurator XVIII edycji Festiwalu Prapremier 2019. Jest redaktorem kilku książek, m.in. „Teatromania: teatr w mieście, miasto w teatrze”. W swojej działalności publicystycznej podejmuje także tematy związane z polityką kulturalną, finansowaniem publicznych instytucji kultury. Publikuje w polskiej edycji magazynu Vogue.

Łukasz Drewniak jest krytykiem teatralnym, redaktorem, moderatorem, selekcjonerem i konsultantem. Ekspert od współczesnego teatru litewskiego. Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Założyciel i pierwszy redaktor naczelny Gazety Teatralnej „Didaskalia”. Redaktor książek „Dziennik podróży z Kantorem” Wacława i Lesława Janickich oraz biografii Izabelli Cywińskiej „Dziewczyna z Kamienia”. Dyrektor artystyczny Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w latach 2002–2005. Pomysłodawca tyskiego TopOFFFestival. Wieloletni recenzent teatralny „Tygodnika Powszechnego” (1995–2005), „Przekroju” (1999–2012), „Dziennika. Gazety prawnej” (2005–2010). Do roku 2015 współpracował z TVP Kultura jako redaktor i prezenter. Selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka w ramach Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Współtworzy program impresaryjny lubelskiego Teatru Starego i prowadzi na tej scenie cykl debat „Bitwa o kulturę”. Na portalu teatralny.pl jest autorem cyklu „Kołonotatnik”, na który składają się teksty publicystyczne, eseje teatralne, recenzje i facecje. Mieszka w Krakowie.

Wojciech Tomczyk  dramatopisarz, scenarzysta, publicysta, producent filmowy i telewizyjny. Urodził się w 1960 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST oraz Studium Scenariuszowego łódzkiej szkoły filmowej. Autor wielu scenariuszy do filmów dokumentalnych, fabularnych (m.in. Czarne słońca, Świadek koronny, Ciotka Hitlera), seriali (m.in. Oficer, Sprawiedliwi, Krucjata). Współpracował przy powstawaniu scenariusza do filmu Katyń (2007) Andrzeja Wajdy. Jako dramatopisarz debiutował w 2002 roku sztuką Wampir, która swą prapremierę miała w roku 2003 w Teatrze Nowym w Zabrzu w reż. Marcina Sławińskiego (spektakl uhonorowany wieloma nagrodami m.in. Nagrodą Główną i GRAND PRIX – Nagrodą Publiczności III Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” – Zabrze 2003 r., Nagrodą Ministra Kultury na X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie (28 czerwca 2004 r.). Autor Norymbergi (2005), Inki 1946 (2007), Komedii romantycznej (2010), Fragmentu większej całości (2010), Bezkrólewia 2011. Zaręczyn 2015 Tomczyk jest autorem scenariuszy do spektaklu Zły (na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda) w reż. Jana Buchwalda w Teatrze Powszechnym w Warszawie w roku 2010. Laureat kilku nagród. Za Norymbergę otrzymał Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” w 2007 roku oraz Grand Prix na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatru Niezależnego – Białoruś 2008/2009. Mieszka w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *