ZACZYNAMY… / TRZY POKOLENIA

Całe nasze życie to jeden wielki teatr, nigdy do końca nie wiemy, co się dzieje naprawdę, a co okaże się żartem losu, a w dodatku nie mamy pojęcia, jak to się wszystko skończy. Marek Soból

Październik to czas, kiedy Zabrze zamienia się w artystyczne miasto. Złota polska jesień, która zawitała za naszymi oknami, sprzyja atmosferze budzącego się teatralnego podniecania. Już za chwilę na deskach Teatru Nowego zaprezentują się spektakle z całej Polski. Znamy już repertuar i podejrzewamy, co nas spotka. Nie możemy się doczekać pokazów, dyskusji z reżyserami i aktorami, ale również tej niepowtarzalnej atmosfery rodzącej się wśród widzów – wymiany myśli, ich emocji i reakcji. To wszystko znamy, lubimy i na to czekamy!

Beata Wyrzykowska-Piesik

Trzy pokolenia – trzy spojrzenia… na sztukę.

Redakcja „Teatralnika” zazwyczaj działa za kulisami. Redakcja bez redakcji – bo wystarczy nam teatralne foyer, schody, stolik i kilka krzeseł albo lada w szatni lub parapet przy kasie biletowej. Bo w redakcji nie meble mają znaczenie, a ludzie, którzy ją tworzą. Wymieniamy się nocą mailami, wymieniamy się na komunikatorach wrażeniami ze spektakli, które nie raz poruszają do głębi. Na tych kilka festiwalowych dni stajemy się dla siebie zawsze bliscy i ważni, zjednoczeni w jednym celu, choć tacy jesteśmy różni! Poznaj nas! Zobacz, kto patrzy z widowni, kto stoi za tekstami – w tym roku zredagujemy „Teatralnik” wielopokoleniowo.

POKOLENIE I

Paweł Kluszczyński – rzemieślnik kultury, z wykształcenia technolog chemik, z pasji autor recenzji, felietonów, dramatów, poezji, bajek, bloga ijestemspelniony.pl; zawodowo od zawsze związany z teatrem, stały współpracownik Nowej Siły Krytycznej, finalista VII i IX Edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych, członek Komisji Artystycznej 28. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Danuta Mazur – dyrektorka Katolickiej Szkoły Podstawowej; od lat zaangażowana w tworzenie środowiska teatralnego w Zabrzu, zaraża pasją do teatru – jest instruktorką grupy teatralnej dla młodzieży i grupy dla seniorów „60+”.

Iwona Wieczorek-Bartkowiak –zmienia teksty na lepsze; pracuje we własnej firmie pod szyldem w cudzych słowach jako redaktorka i korektorka tekstów literackich i użytkowych; pomaga autorom w debiucie literackim. Od 2018 roku związana z gazetą festiwalową „Teatralnik”. Nauczycielka języka polskiego i języka włoskiego w III LO w Zabrzu. Italofilka, pasjonatka włoskiego jedzenia i wina.

Beata Wyrzykowska-Piesik – polonistka, członek Zabrzańskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej, instruktor teatralnych grup młodzieżowych: 10Kurtyna i Backstage, współorganizator eliminacji miejskich Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, od lat związana z życiem artystycznym miasta.

POKOLENIE II

Julia Nita – studentka filologii polskiej i psychologii. Zainteresowana literaturą, zdrowym trybem życia i teatrem. Uwielbia górskie wędrówki i kontakt z naturą. Dla „Teatralnika” piszę po raz trzeci, bo bardzo kocha teatr!

Kinga Popławska – obecnie studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członkini zespołu teatralnego 10 kurtyna, hobbystycznie zajmuje się rysowaniem, malowaniem i czytaniem książek.

Maria Sławińska – teatrolożka z wykształcenia i zamiłowania, krytyczka teatralna i dziennikarka kulturalna. Odbywa wiele podróży w celu poszukiwania dobrej sztuki. Pasjonatka festiwali muzycznych. Dużo czasu spędza blisko morza, gdyż bez bliskości wody ciężko jej żyć (zodiakalny rak).

POKOLENIE III

Marcel Bartkowiak – uczęszcza do drugiej klasy o profilu humanistycznym w III LO w Zabrzu. To druga edycja „Teatralnika” w której bierze udział. Książki pokochał, odkąd nauczył się czytać i miłość ta trwa do dzisiaj. Lubi też grać na komputerze i oglądać filmy. Do tego hobbistycznie maluje modele i figurki oraz czyta mangi. W „Teatralniku" widzi okazję do spędzenia miłych chwil w teatrze oraz rozwinięcia umiejętności polonistycznych.

Oliwia Chińska – trzecioklasistka z III LO w Zabrzu oraz absolutna koneserka sztuki w każdej odsłonie. Uwielbia tworzyć. Łączy sport z artystycznym kształceniem w szkole muzycznej. Planuje poświęcić się studiowaniu nauk humanistycznych (prawniczo-psychologicznych. Z miłością traktuje muzykę, literaturę i teatr, który odwiedza w każdej wolnej chwili. Uwielbia oddać się dobrej książce w towarzystwie psa, z pyszną kawą i przy akompaniamencie The Beatles.

Szymon Grad – uczeń klasy trzeciej o profilu humanistycznym w III LO w Zabrzu. Interesuje się historią, literaturą oraz muzyką popularną. Pisze dla „Teatralnika” po raz kolejny, ponieważ teatr jest dla niego świetnym źródłem rozrywki, a także sposobem na uwrażliwienie. Należy do grupy teatralnej “Papugi”.

Hania Radziewska – uczennica trzeciej klasy III LO w Zabrzu. Po lekcjach uwielbia oddawać się czytaniu lub zajęciom sportowym. Fascynuje ją nauka języków, a swoją przyszłość wiąże z naukami humanistycznymi. Chętnie uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych.

Oliwia Sosna – uczennica klasy trzeciej o profilu humanistycznym w III LO w Zabrzu. Lubi czytać, uczyć się języków obcych, podróżować, odkrywać nowe zakątki świata i poznawać nowych ludzi. Najlepiej czuje się w środowisku, gdzie dominują podobne zainteresowania, poczucie humoru, zrozumienie, gdzie nie ma miejsca na ocenianie innych czy wykluczenie. Bycie częścią redakcji „Teatralnika”, to dla
niej czysta przyjemność oraz kolejne cenne doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *