ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA!

Teatr Nowy w Zabrzu w próbach do najnowszej premiery realizowanej z myślą o obchodach 100 – lecia nadania praw miejskich miastu Zabrze. Mieszkańców Zabrza , ale nie tylko, zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania!

7 października godz. 19:00 – PRAPREMIERA

gramy: 8 i 9 października godz. 18:00

Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba to spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. To będzie wyjątkowe wydarzenie! Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Premiera odbędzie się 7 października 2022 r. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

Chopcy z Roosevelta” będą więc opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zada pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy? W rolach głównych zobaczymy: Hannę Boratyńską, Annę Konieczną, Joannę Romaniak, Macieja Kaczora, Andrzeja Kroczyńskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Jakuba Piwowarczyka, Mariana Wiśniewskiego.

Spektakl zaprezentowany zostanie również 17 października 2022 r. podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022.

Katarzyna Knychalska

CHOPCY Z ROOSEVELTA

Spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”.

Reżyseria: Jacek Głomb
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Muzyka: Bartosz Straburzyński

Obsada: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk, Krzysztof Urbanowicz, Marian Wiśniewski

Insp/sufl. Grażyna Nowosielska

Planowana premiera: 7 października 2022 r.

tekst: Beata Dąbrowiecka / zdjęcia: Paweł JaNic Janicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *