ZŁOTA MASKA DLA NASZYCH „CHOPCÓW” !

Złota Maska dla naszych „Chopców”!

Tegoroczna uroczystość uhonorowania artystów z województw śląskiego odbyła się 27 listopada w Operze Śląskiej w Bytomiu. Złote Maski przyznawane są corocznie od 1967 r. za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach:
• przedstawienie roku – nagroda dla instytucji,
• spektakl dla młodych widzów – nagroda dla instytucji,
• aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych,
• aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych,
• aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych,
• aktorstwo za rolę wokalno-aktorską,
• reżyseria,
• scenografia,
• nagroda specjalna

Zabrzański spektakl „Chopcy z Roosevelta” otrzymał nagrodę w kategorii NAGRODA SPECJALNA. Gratulujemy twórcom przedstawienia Katarzynie Knychalskiej i Jackowi Głombowi. To oni tworząc „Chopców z Roosevelta” udowodnili, że mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność, jest możliwy.

GALERIA ZDJĘĆ

Gratulujemy i dziękujemy! Złota Maska dla spektaklu “Chopcy z Roosevelta” to nasz wspólny sukces! Całej ekipy Teatru Nowego!

Jacek Głomb (ur. 1964)

Reżyser teatralny, od roku 1994 dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Pracuje w Polsce i za granicą (Litwa, Gruzja, Macedonia), tworząc teatr zaangażowany politycznie i społecznie, często realizowany w obiektach zdegradowanych fizycznie i kulturowo. Kilka jego spektakli zrealizował Teatr Telewizji, m.in. Wschody i Zachody Miasta (2005), Orkiestrę (2013), Zabijanie Gomułki (2018). Jego największe sukcesy reżyserskie to: Zły (wg Tyrmanda), Ballada o Zakaczawiu, Koriolan i Hamlet, książę Danii (ten i poprzedni wyreżyserowane wspólnie z Krzysztofem Kopką), Łemko, Orkiestra, Biesy. Jest też reżyserem filmu fabularnego Operacja Dunaj (2009). Laureat wielu nie tylko teatralnych nagród, m.in. najważniejszego polskiego wyróżnienia teatralnego – Nagrody im. Konrada Swinarskiego (2001), a także Złotego Krzyża Zasługi (2002). Pod jego kierownictwem Teatr Modrzewskiej wystąpił m.in. w Wielkiej Brytanii (Fringe w Edynburgu), USA, Turcji, Argentynie, Rosji. Za działalność społeczną m.in. na rzecz mniejszości narodowych otrzymał od Parlamentu Europejskiego Europejską Nagrodę Obywatelską (2013).

Katarzyna Knychalska

– dramatopisarka i adaptatorka, założycielka i prezeska Fundacji Teatr-Nie Taki we Wrocławiu, wydawczyni, redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”. Współtwórczyni Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej, zajmującej się jednoczeniem ruchu teatrów offowych, konsultantka programowa w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Dyrektorka Konkursu The best Off, kuratorka nurtów Off na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Autorka kilkunastu dramatów i adaptacji, wystawianych w Polsce i zagranicą. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na napisanie sztuki teatralnej.

Dziękujemy komisji za nominację i nagrodę.

Tekst: Katarzyna Gatner
Foto: Paweł Janicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *