XVIII FDW BZIK. OSTATNIA MINUTA


Jan Czapliński
Teatr Współczesny w Szczecinie

* WSZYSTKIE * Kup bilet

Dramat
Czas trwania: 165 minut / 1 przerwa
Miejsce: Scena Teatru Nowego w Zabrzu
Teatr Współczesny w Szczecinie
– – – – – –
Zmęczeni jesienną aurą, szarością i ciemnością? Teatr Współczesny zaprasza na wycieczkę w nieznane! Podróż do egzotycznej krainy, gdzie słońce świeci najjaśniej, rozpoczynamy na pokładzie samolotu. Wraz z rodziną Brzechajłów wylądujemy gdzieś na dzikim Wschodzie, gdzie z ochotą oddamy się typowym dla tropikalnych wakacji uciechom „ol inkluzif”. Odwiedzimy muzeum orientu, podotykamy żywych eksponatów, zobaczymy, jak żyje miasto nocą, poznamy ciekawostki historyczne. Czy w blasku migawki aparatu i palącego słońca zdołamy dostrzec dzikiego? Czy spotkanie z nim sprawi, że odnajdziemy samych siebie…? Może „bzik” to choroba, na którą cierpimy wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu…?

Spektakl na motywach dramatu „Mister Price, czyli Bzik tropiklalny” Stanisława I.Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej.

reżyseria: Ewelina Marciniak
dramaturgia: Jan Czapliński
scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
muzyka: Maja Kleszcz
choreografia: Izabela Chlewińska
asystent reżysera: Wojciech Sandach
muzyka na żywo: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak

obsada:
Berta: Magdalena Wrani-Stachowska
Brzechajło: Adam Kuzycz-Berezowski
Jack: Konrad Beta
Ellie: Maria Dąbrowska
Golders: Arkadiusz Buszko
Price: Michał Lewandowski
Kelner: Wojciech Sandach
Dzika: Maja Kleszcz
Muzyk: Wojciech Krzak

Media o spektaklu:
Humor, efektowne kostiumy i precyzyjna scenografia, powodują, że publiczność intensywnie zanurza się w tym tropikalnym nastroju.

wszczecinie.pl

„W spektaklu luźno inspirowanym sztuką Witkacego, a opartym na znakomitym tekście Jana Czaplińskiego, egzotyczna podróż ma wiele znaczeń i rozgrywa się na kilku planach. W najnowszym przedstawieniu Eweliny Marciniak jest poszukiwaniem emocji przez znużonych mieszkańców Zachodu, jest konsumowaniem obrazów i kultur, jest współczesnym odkrywaniem i podbojem, ale jest także metaforą snucia każdej, także i teatralnej opowieści. W tym sensie „Bzik tropikalny” jest także intrygującą wypowiedzią o powinnościach i sile teatru.”
Michał Centkowski dla Newsweek Polska, [link]

„To jedna z ważniejszych realizacji w moim dotychczasowym teatralnym doświadczeniu – cholernie udany eksperyment, który znacznie wybiega poza znane mi dotychczas próby scenicznych rewolucji, często sztucznie wymuszonych, albo pozostających w konformistycznym stosunku do oczekiwań współczesnego widza.”

Prestiż Szczecin

„[…] Estetycznych podniet Marciniak widzowi nie skąpi, tworząc, z pomocą swojej stałej współpracowniczki, Katarzyny Borkowskiej, teatr ostentacyjnie widowiskowy, który apeluje do wielu zmysłów.”

Joanna Puzyna-Chojka, e-teatr

Nagrody:

24. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej: Nagroda dla Mai Kleszcz za muzykę do spektaklu oraz dla Jana Czaplińskiego za tekst „Bzika (…)” (czerwiec 2018)

4. Festiwal Nowego Teatru, 56. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: nagroda główna w kategorii Najlepszy Spektakl (listopad 2017)

prapremiera: 9 czerwca 2017 r.
fotografia: Natalia Kabanow

Festiwal 2018

Kup bilet