XVIII FDW LWÓW NIE ODDAMY!


K. Szyngiera, M. Wlekły
Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie

* WSZYSTKIE * Kup bilet

Dramat
Czas trwania: 90 minut
Miejsce: Scena Teatru Nowego w Zabrzu
Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie
– – – – – –
Beniową podzieliła historia. Nie ma przejścia z ukraińskiej strony wsi na polską i odwrotnie. Mieszkańcy nie mogą w upalne dni przekroczyć Sanu i schronić się pod lipą, która od dwustu lat rośnie półtora kilometra od ich domów. Jesteśmy wychowani w kulcie pamięci. Myślimy o niej jak o drzewie. Pamięć należy pielęgnować, dbać o jej korzenie, by dawała nam schronienie i poczucie wspólnoty, by stanowiła punkt odniesienia w zmieniającym się świecie. Tymczasem pamięć znacznie bardziej przypomina rzekę. Nie tylko nieustannie płynie i zmienia się, lecz także dzieli i wyznacza granice. Wierzymy, że trzeba pamiętać, by oddać sprawiedliwość przodkom, by być członkiem narodowej wspólnoty, by w przyszłości uniknąć tragedii. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak łatwo pamięć staje się pożywką dla uprzedzeń, konfliktów, nawet nienawiści.

Stosunki polsko-ukraińskie ilustrują ten mechanizm. Choć tyle mamy wspólnego w teraźniejszości, tak wiele dzielimy planów i obaw o przyszłość, nasze relacje wciąż układamy pod dyktando trudnej przeszłości.

Nadarza się doskonała okazja, by o tym porozmawiać. 1000 lat temu spotkaliśmy się po raz pierwszy. Wojowie Bolesława Chrobrego przegonili ich za Bug rycerzy Jarosława Mądrego, obrzuciwszy ich inwektywami. 100 lat temu trwała Bitwa o Lwów i wojna polsko-ukraińska. Pół roku temu polski minister pojechał do Lwowa, uwolnić z klatek kamienne lwy, symbolizujące polską przeszłość miasta.

Spektakl “LWÓW NIE ODDAMY!” powstał na podstawie materiału dokumentalnego. Wykorzystując wypowiedzi zebrane w wywiadach, ankietach i źródłach pisanych pokazuje, jak uprzedzenia i nienawiść karmią się pamięcią. Przygotowali go wspólnie twórcy z różnych dziedzin – aktorzy, reżyserka, reporter, badacz pamięci, operator oraz artyści wizualni. Na różne sposoby śledzimy możliwe wersje pamięci polsko-ukraińskiej i współczesne relacje, by przedstawić je w interdyscyplinarnej formie teatralnej.”

Autor reportażu: Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Video ze Lwowa: Miłosz Kasiura
Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Scenariusz: Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły
Scenografia: Przemysław Czepurko, Katarzyna Ożgo
Kostiumy: Ireneusz Zając
Inspicjent i sufler: Małgorzata Depta
Dramaturgia: Olga Maciupa
Światło: Michał Stajniak
Muzyka: Jacek Sotomski

Obsada:
Oksana Czerkaszyna
Dagny Cipora
Małgorzata Machowska
Mateusz Mikoś
Piotr Mieczysław Napieraj
Robert Żurek
Michał Puchała (gitara)

premiera: 26 sierpnia 2018 r.
fotografia: Maciej Mikulski

Festiwal 2018

Kup bilet