20. CZERWCA / ŚWIATOWY DZIEŃ UCHODŹCY / PODOPIECZNI – ONLINE

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji chcemy przypomnieć, bardzo ważny dla nas spektakl — PODOPIECZNI Elfriede Jelinek w reż. Katarzyny Deszcz.
 
Spektakl online, za darmo, będzie dostępny na naszym fanpage od 21 czerwca godz. 18:00 do 24 czerwca do godz. 20:00 / Spektakl od 16. roku życia. CHCESZ ZOBACZYĆ? KLIKNIJ TUTAJ
 
Światowy Dzień Uchodźcy, ang. World Refugee Day – coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/76). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, metaforycznie odnosi się do kamizelki ratunkowej, zaprojektowana została przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said.
 
„Czy to nie przemawia do ciebie, że takie ciężkie przeżycia ciążą na mnie?” – pytają indywidualnie i zbiorowo bohaterowie sztuki Podopieczni Elfriede Jelinek. Autorka oddaje w niej głos uchodźcom – bezradnym i sfrustrowanym mieszkańcom obozów tymczasowych, których życie z nieustającej ucieczki zamienia się w wieczne czekanie. (…)
 
przekład: Karolina Bikont
reżyseria: Katarzyna Deszcz
scenografia: Łukasz Błażejewski
muzyka: Michał Biak Rusielewicz
projekcje: Bartłomiej Latoszek
 
obsada: Hanna Boratyńska, Anuszka Konieczna, Danuta Lewandowska, Agata Śliwa, Magdalena Waligórska- Lisiecka, Joanna Gorzała, Dariusz Czajkowski, Jarosław Karpuk, Andrzej Kroczyński, Robert Lubawy
premiera: 14.11.2015
 
Specyficzna retoryka i niesceniczność tekstu Jelinek wymaga odpowiedniego dystansu zarówno w kreowaniu roli, jak i budowaniu świata przedstawionego. Myślę, że ten dystans w zabrzańskim spektaklu udało się zachować. Świetnie przy tym spisał się zespół aktorski, z kilkoma wyróżniającymi się kreacjami – m. in. Joanny Gorzały i Dariusza Czajkowskiego.
 
Podopieczni Katarzyny Deszcz to z pewnością ważne przedstawienie, chociażby ze względu na samą aktualność problemu, o jakim opowiada. Jest to również ciekawie zbudowana narracja, wydobywająca szczególny rytm i dynamikę wielowarstwowego tekstu Jelinek.
 
fragment recenzji Magdaleny Figzał-Janikowskiej
całość: http://teatralny.pl/recenzje/poczekalnia,1341.html
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *